Tesla nie zbuduje jednak taniego samochodu "dla ludu"? Powód jest kuriozalny

Tesla jeszcze niedawno obiecywała wprowadzenie na rynek nowego Modelu 2, którego cena miała zamykać się w 100 000 złotych. Samochód ten miał realne szanse na spopularyzowanie elektromobilności w szerszym gronie, ale teraz wydaje się, że pojazd jednak nie trafi na rynek. A przynajmniej nie w najbliższej przyszłości. 

tesla-model-3-po-faceliftingu
Podaj dalej

Tesla nie zbuduje taniego elektryka?

tesla-model-3-po-faceliftingu
fot. Tesla

Wszystko wskazuje na to, że Tesla Model 3, która jest na rynku i kosztuje około 170 000 złotych pozostanie najtańszą Teslą, jaką będziemy mogli kupić. Agencja Reuters donosi, że plany na budowę taniego i popularnego Modelu 2 zostały anulowane. Z plotek nie wynika, jaki jest dokładnie powód takiej a nie innej decyzji. Wydaje się jednak, że wpływ na to mogą mieć tanie, konkurencyjne elektryki z Chin. 

Agencja Reuters cytuje wiele źródeł, które wskazują na wewnętrzne rozmowy w Tesli, które miały odbywać się na przełomie lutego i marca. Jedne źródła twierdzą, że już 1 marca personel otrzymał informację, aby nie przekazywać dalej „decyzji o anulowaniu programu” dostawcom. Podczas gdy inne źródła podają, że Tesla skupi się teraz na rozwoju robotaksówek. 

Dyrektor generalny Tesli, Elon Musk, napisał jednak na swoim koncie na X (Twitterze), obalając wszystkie plotki. Miliarder w swoim wpisie poinformował, że „plotki z Reutersa to kłamstwo”. 

Konkurencja jest zbyt duża

2024-tesla-model-3-2
fot. Tesla

Informacje dotyczące taniego modelu amerykańskiego producenta pojawiają się co jakiś czas już od kilku lat. Mała Tesla miałaby konkurować z Chevroletem Bolt lub Nissanem Leaf. Ale trendy w elektromobilności mocno zmieniły się od czasu pojawienia się pierwszych plotek. 

Przede wszystkim, zapotrzebowanie na samochody elektryczne zdecydowanie spadło. Jest to widoczne tak w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych. Nawet Tesla notuje widoczne spadki w sprzedaży. Wydajność firmy w pierwszym kwartale 2024 roku nie była tak dobra, jak przewidywano. No i są jeszcze Chiny, które mogły być przysłowiową kropką nad i. Na największym na świecie rynku samochody elektryczne wciąż są poszukiwane, a konkurencja jest bardzo zacięta. Według Reutersa, napływ niedrogich elektryków ze strony chińskich marek mógł ostatecznie wpłynąć na decyzję Tesli. 

Firma skupi się na robotaxi

2024-tesla-model-3-2
fot. Tesla

Wszystko wskazuje więc na to, że rozwój taniego i małego elektryka został zatrzymany. Tesla zgodnie z nieoficjalnymi informacjami zajmie się rozwojem robotaxi. Mają one wykorzystywać zupełnie nową platformę, jednak na chwilę obecną nie wiadomo kiedy i czy w ogóle samochody te wejdą do produkcji. Na pewno jednak nie powstanie ich taka ilość, jaka planowana była dla Modelu 2. Ponadto, pozostaje jeszcze problem prawny. Gdzie i jak można używać samochodów bez kierowcy? 

Na chwilę obecną najtańszą Teslą pozostaje więc Model 3. Samochód pojawił się na rynku w 2017 roku, a w zeszłym otrzymał niewielki facelifting. Najnowszy model to rzecz jasna Cybertruck, którego jednak na chwilę obecną nie zobaczymy w Europie ze względu na przepisy. Duży pickup prawdopodobnie jednak nigdy nie trafi do produkcji na wielką skalę jak pozostałe modele. 

Przeczytaj również