Ten piękny SUV będzie dostępny w Europie. Cena jest zaskakująca

Wkrótce na rynku europejskim pojawi się kolejny elektryczny SUV, tym razem stworzony przez chińskiego producenta samochodów Nio. Model oznaczony jako EL8 jest duży, mocny i będzie też dość drogi.

Ten piękny SUV będzie dostępny w Europie. Cena jest zaskakująca
Podaj dalej

Nowy chiński SUV został zaprojektowany, aby konkurować z takimi samochodami jak BMW iX i Mercedes-Benz EQS SUV. EL8 jest standardowo wyposażony w akumulator o pojemności 75 kWh, który zapewnia mu zasięg 463 km. Ci, którzy chcą podróżować po Europie, powinni  jednak wybrać większy akumulator o pojemności 100 kWh. Pozwoli on na pokonanie nawet do 508 km.

Mocy nie można mu odmówić

Wszystkie modele EL8 korzystają z tej samej konfiguracji z dwoma silnikami elektrycznymi. Są to jednostki o mocy 241 KM na przedniej osi i 402 KM na tylnej osi, co łącznie zapewnia moc 643 KM i moment obrotowy 850 Nm. Luksusowy SUV rozpędza się do 100 km/h w 4,1 sekundy, co jest imponującym czasem, biorąc pod uwagę jego długość 5099 mm, szerokość 1750 mm i wysokość 2199 mm. Co prawda nie podano do wiadomości ile EL8 waży, ale patrząc na zdjęcia można wywnioskować, że jest dość ciężki.

Nio będzie sprzedawać EL8 w Europie w wersji 6-osobowej. W kabinie zastosowano mnóstwo ekologicznych materiałów, w tym piankowe poduszki wykonane z soi i podsufitkę z zamszu na bazie roślin. Nio zainstalował także 23-głośnikowy system dźwięku przestrzennego o mocy 2000 W, oświetlenie ambient i laminowane szkło.

 

Kupujący mogą zamówić EL8 z siedzeniami w drugim rzędzie regulowanymi w 14 kierunkach i podłokietnikiem lub wybrać wersję Executive. Ta ostatnia różni się tym, że posiada lodówkę. – wyjaśnia Nio w komunikacie prasowym.

Podobnie jak większość nowych pojazdów elektrycznych dostępnych na rynku, EL8 jest wyposażony w ekrany, w tym 12,8-calowy wyświetlacz informacyjno-rozrywkowy z przodu, cyfrowy zestaw wskaźników, wyświetlacz przezierny (HUD) i 6,6-calowy wyświetlacz z tyłu.

Co ciekawe, Nio EL8 nie jest produktem zupełnie nowym. Samochód jest w sprzedaży w Chinach od ponad roku, ale znany jest jako ES8. Podobnie jak model chiński, ten przeznaczony do sprzedaży w Europie jest wyposażony w 33 czujniki o wysokiej wydajności. Z kolei skaner LIDAR zapewnia zaawansowane możliwości jazdy autonomicznej.

Nio będzie sprzedawać EL8 w Niemczech od 82 900 euro. Będzie on również dostępny w Danii, Norwegii, Szwecji i Holandii, chociaż ceny na tych rynkach nie zostały jeszcze ogłoszone.

Przeczytaj również