Tajlandczycy chcą zbudować własną Gigafactory

Tajlandzka firma Energy Absolute planuje wybudować wartą 3 mld dolarów fabrykę będącą konkurentem Gigafactory Tesli. Nowy zakład będzie produkował baterie przeznaczone do pojazdów elektrycznych.

Tajlandczycy chcą zbudować własną Gigafactory
Podaj dalej

Dyrektor generalny Energy Absolute, Amorn Sapthaweekul, poinformował lokalne media, że spółka prowadzi rozmowy z czterema lub pięcioma tajlandzkimi spółkami energetycznymi, które mogłyby dołączyć do inwestycji. W negocjacjach uczestniczy m.in. należący do państwa koncern gazowo-paliwowy PTT, jedno z największych przedsiębiorstw w kraju.

Energy Absolute zamierza podjąć decyzję co do ewentualnego partnerstwa jeszcze w tym roku. Spółka planuje utworzenie joint venture, w której obejmie 51% udziałów

Proces budowy fabryki zostanie podzielony na dwie fazy. Pierwszy etap zostanie sfinansowany ze środków własnych Energy Absolute. Firma chce wydać równowartość ok. 119 mln dolarów i uruchomić nowy zakład w okresie od lipca do września 2019 r. Początkowe, roczne mocne produkcyjne fabryki wyniosą 1 GWh rocznie.

W fazie drugiej, zakład zwiększy swoją wydajność do 50 GWh. Dla porównania, moce produkcyjne Gigafactory Tesli mają osiągnąć poziom 35 GWh. Z kolei Northvolt zamierza uruchomić w Szwecji zakład wytwarzający rocznie baterie o łącznej pojemności 32 GWh.

Energy Absolute rozpoczęła działalność w 2006 r. jako Suntech Palm Oil. Przedmiotem działalności spółki była produkcja biodiesla. Przedsiębiorstwo zmieniło nazwę w 2008 r., a w 2013 r. weszło na giełdę. Energy Absolute zajmuje się obecnie również produkcją energii ze źródeł odnawialnych m.in. słońca i wiatru. W 2017 r. spółka nabyła tajwańską firmę Amita Technologies specjalizującą się w bateriach litowo-jonowych.

Energy Absolute nie zamierza ograniczać swojej aktywności w obszarze elektromobilności wyłącznie do produkcji akumulatorów. Do końca roku Energy Absolute planuje wybudować w Tajlandii sieć składającą się z 1 000 stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

Źródło: Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych – ORPA.PL

Przeczytaj również