Szutrowe emocje w Gdańsku

Szutrowe emocje w Gdańsku

Szutrowe emocje w Gdańsku

Podaj dalej

Po rywalizacji na Dolnym Śląsku, czas na drugą rundę Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski – Rajd Gdańsk Baltic Cup. Jest to pierwsza i jedyna szutrowa impreza w kalendarzu mistrzostw. Jeśli chodzi o faworytów, to sprawa wygląda tutaj o wiele ciekawiej, niż w przypadku imprez asfaltowych.

Wyjątkowość Rajdu Gdańsk pokazana została już w ubiegłym roku. Na liście zgłoszeń pojawili się wtedy m.in. Grzegorz Grzyb, Łukasz Habaj, Maciej Oleksowicz, czy Jakub Brzeziński. Nie brakowało też specjalistów od szutrów, jak Zbigniew Staniszewski, czy Janis Vorobjovs. Wtedy ostatecznie rajd padł jednak łupem Filipa Nivette, zaledwie 1,1 s. przed Jarosławem Kołtunem.

W tym sezonie lista zgłoszeń jest nieco szczuplejsza, co nie oznacza, że brakuje na niej doskonałych zawodników. Z #1 zmagania otworzy Bryan Bouffier. Popularny Francuz, mistrz Polski poprowadzi Forda Fiestę Proto ze stajni Stec Motorsport. Kto oprócz niego powinien być zaliczany do grona faworytów? Wydaje się, że spore szanse na walkę o czołowe lokaty mają Filip Nivette, Zbigniew Gabryś, czy też ci, którzy szutrowe doświadczenie zbierają w ERC – Jarosław Kołtun i Tomasz Kasperczyk. Nie wolno również zapominać o pozostałych zawodnikach w samochodach R5 – Marcin Gagacki, Dominykas Butvilas oraz Krzysztof Oleksowicz.

Bardzo ciekawie wygląda również klasa Open N. W przypadku rajdu szutrowego, taki samochód może być o wiele bardziej konkurencyjny w walce o ogólne zwycięstwo w rajdzie, niż dzieje się to zazwyczaj. Oprócz wspomnianego Bryana Bouffiera, w tej kategorii wystąpią również m.in. Hubert Maj, Mikołaj Marczyk, Marcin Słobodzian, Łukasz Kotarba, Dariusz Topolewski, czy Mikołaj Kempa.

W klasie samochodów napędzanych na jedną oś do głównych faworytów zalicza się Jana Chmielewskiego, Tomasza Gryca oraz Łukasza Byśkiniewicza. Niezwykle widowiskowe powinny być przejazdy kierowcy BMW 325i E36 – Szymona Rusina. Powrót do RSMP zaliczy tu debiutujący na nawierzchni szutrowej Kacper Wróblewski.

Rajd Gdańsk Baltic Cup rozpocznie się w sobotę, 27 maja o godzinie 12:50. Wtedy to wyruszy OS1 Kolbudy. W pierwszej pętli przejechane zostaną jeszcze odcinki Przywidz 1 oraz Skarszewy 1. Tuż po nich załogi udają się na serwis oddalony do miejscowości Bąkowo. Następnie, dzień zakończony zostanie próbami Kolbudy 2, Przywidz 2 oraz Skarszewy 2. Ostatni z nich rozpocznie się o godzinie 16:55.

Drugiego dnia na zawodników czekają 2 próby – Szemud oraz Kartuzy, które pokonywane 2 razy uzupełnią nam 10-odcinkowy harmonogram imprezy. Pomiędzy niedzielnymi pętlami zaplanowano serwis, tym razem będzie miał on miejsce w miejscowości Szemud. Łączna długość odcinków specjalnych rajdu wynosi 132,36 km. Zwycięzców powinniśmy poznać w niedzielę, około godziny 15:00, po zakończeniu Power Stage Kartuzy 2. Ceremonia mety oraz rozdanie nagród rozpocznie się o godzinie 15:30 obok Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News