Sztuczna inteligencja wybrała najpiękniejsze i najbrzydsze samochody. Wśród nich popularna Skoda

Każdy z nas wie, że o gustach się nie dyskutuje. Niektóre samochody podobają się jednym, inne drugim… Jeszcze inni nie przykładają większej wagi do tego, jak wygląda ich samochód, bo traktują go wyłącznie jako narzędzie. I właściwie każde podejście jest dobre. Ale sztuczna inteligencja przemówiła, więc możemy zrobić wyjątek i podyskutować o gustach. 

sztuczna-inteligencja-ocenila-samochody
Podaj dalej

Sztuczna inteligencja wydała werdykt

sztuczna-inteligencja-ocenila-samochody
fot. AI

Sztuczna inteligencja powoli opanowuje nasze codzienne życie. Brytyjska firma Vanarama zaprezentowała efekty swojej pracy, do której wykorzystała AI, która oceniła atrakcyjność różnych samochodów. Brytyjskie komputery uczyły się piękna samochodu przy pomocy 70 000 zdjęć różnych samochodów. 

Komputer odpowiadał na indywidualne szczegóły i przypisał im odpowiednie znaczenie. Następnie ocenił atrakcyjność 100 najbardziej popularnych nowoczesnych modeli. Co ciekawe, w przypadku samochodów pasażerskich najważniejsze wydają się być tylne światła, które odpowiadają aż za 27,3% atrakcyjności. Co ciekawe, przednie to tylko 18,2%. 

Drugie miejsce w ważności oceny mają tylna pokrywa bagażnika (20,5%) oraz przedni grill (19,7%). To może być zła wiadomość dla BMW, które w ostatnich latach bardzo eksperymentuje właśnie z tym elementem. Być może właśnie dlatego aut z Monachium nie ma w rankingu, choć z drugiej strony, nie występują też wśród najbrzydszych. 

sztuczna-inteligencja-ocenila-samochody
fot. Hyundai

Które auta najpiękniejsze według AI?

Brytyjska firma oceniła samochody pasażerskie oraz vany. Pierwsze miejsce trafiło do Hyundaia i20, które wyprzedziło nieco mniejszy model i10. Na trzecim miejscu finiszowała Kia Soul. Czołową piątkę uzupełniły niemieckie SUV-y – Volkswagen ID.4 oraz Mercedes-Benz GLE.

Vanamara wybrała najlepsze w każdej z kategorii. Jeśli chodzi o światła, najlepsze ma Renault Captur, wyprzedzający i10 oraz Suzuki Ignis. VW Tiguan Allspace ma najlepszą przednią maskę, a druga jest Skoda Kodiaq i na trzecim miejscu Jeep Kompas. Jeśli chodzi o felgi, tutaj przodują ID.3, Hyundai Ioniq 5 oraz Ford Mustang Mach-e. 

sztuczna-inteligencja-ocenila-samochody
fot. AI

Każdy z tych rankingów ma także swoich przegranych. I ta lista jest równie atrakcyjna. Najmniej atrakcyjnym modelem jest Tesla Model 3, a niewiele lepiej w rankingu wypadła Tesla Model Y. Sztuczna inteligencja nie oceniła też wysoko nowego modelu Ocavii. Dacia Duster również nie wypadła najlepiej – otrzymała najgorszą ocenę w kategorii świateł. Hyundai Kona ma najbrzydszą maskę, natomiast Jeep Renegade – felgi. 

Przeczytaj również