Szef Haas F1 Team wiele zawdzięcza dwukrotnemu mistrzowi świata WRC

Szef Haas F1 Team wiele zawdzięcza dwukrotnemu mistrzowi świata WRC

24 interakcje
Szef Haas F1 Team wiele zawdzięcza dwukrotnemu mistrzowi świata WRC

Podaj dalej

Brytyjski Autosport opublikował obszerny wywiad z obecnym szefem Haas F1 Team, Guntherem Steinerem. W rozmowie nie zabrakło wątku rajdowego, który jest ważną częścią historii Włocha o niemieckich korzeniach.

Steiner nie dokończył studiów inżynierskich, gdy w późnych latach 80′ przeniósł się do Belgii po odbyciu służby wojskowej. Tam został mechanikiem w fabrycznym zespole Mazdy (Mazda Rally Team Europe), który wystawiał model 323 4WD Turbo. W 1991 r. był menedżerem technicznym w Jolly Club, który prowadził m.in. fabryczny program Lancii w rajdach. 53-latek nie ukrywa, że gdy w 1993 r. był mechanikiem urzędującego mistrza WRC, Carlosa Sainza, Hiszpan wywarł na nim ogromne wrażenie, co ukształtowało Steinera w kolejnych latach.

Gunther Steiner: Kiedy Carlos Sainz jeździł dla zespołu Repsol Lancia, byłem jednym z jego mechaników. Potem byłem dyrektorem [inżynierii, red.] w M-Sporcie, gdy jeździł dla Forda. Miałem bardzo dobre relacje z Carlosem. To jest bardzo wyjątkowa postać. Jednego roku spędziłem z nim prawie 200 dni. Jest wymagający, ale miałem dla niego wielki szacunek, ponieważ świetnie wykonywał swoją pracę. Wiele się od niego nauczyłem, jeśli chodzi o bycie profesjonalistą, ciężką pracę i skoncentrowanie na właściwych rzeczach. W życiu nigdy wcześniej nie widziałem tak nieugiętego kierowcy. Jeżeli chciał gdzieś dotrzeć, dostawał się tam. Facet jest niesamowity i bezkompromisowy. Nauczenie się pewnych rzeczy od niego było bardzo ważne dla mojej kariery.

Warto przypomnieć, że w 1997 r. Gunther Steiner miał epizod w firmie Prodrive, która prowadziła fabryczny zespół Subaru w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Włoch był jednak odpowiedzialny za zarządzanie projektem Prodrive’s Allstar Rally Team. W jego ramach przygotowano m.in. A-grupowe Subaru Impreza 555, którym Krzysztof Hołowczyc i Maciej Wisławski wywalczyli mistrzostwo Europy w barwach Stomil Olsztyn Mobil1 Rally Team.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News