Szaleńcza pogoń za Kiwim

Za nami pierwszy pełny dzień Rajdu Sardynii 2017. Po 9 odcinkach specjalnych na prowadzeniu w imprezie znajduje się powracający do doskonałej dyspozycji Hayden Paddon. Nowozelandczyk wyprzedza w tym momencie drugiego Thierry’ego Neuville’a o 8,2 s., zaś trzeci Ott Tanak traci 9,5 s.

OS6 Terranova 1 – 14.54 km

Pierwszy odcinek popołudniowej pętli zakończył się dokładnie tak samo, jak ostatni porannej – na 1. pozycji ukończył go Esapekka Lappi. Fin pokonał drugiego Haydena Paddona o 1,2 s., zaś trzeci Ott Tanak stracił 1,7 s. Do czołówki coraz bardziej zbliżał się Thierry Neuville, który ukończył 6. próbę na 4. pozycji. Sebastien Ogier był 7., Andreas Mikkelsen 9. Fatalny odcinek specjalny miał za sobą Dani Sordo, który stracił ponad 4 minuty.

W WRC 2 najlepiej poradził sobie Jan Kopecky, drugi był Ole Christian Veiby, trzeci Pierre-Louis Loubet. Łukasz Pieniążek dojechał na 6. pozycji.

OS7 Monte Olia 1 – 19.05 km

Drugi odcinek specjalny pętli – drugie zwycięstwo Esappeki Lappiego. Reprezentant teamu Toyoty pokonał tutaj swojego kolegę i rodaka – Jariego-Matti Latvalę, zaś podium uzupełnił Thierry Neuville. Dodając do tego 4. pozycję Juho Hanninena zauważamy, że w najlepszej czwórce mamy wszystkich trzech reprezentantów Toyoty. Pierwszą piątkę uzupełnił dotychczasowy lider rajdu – Hayden Paddon. Kolejne słabsze próby mają za sobą Sebastien Ogier i Andreas Mikkelsen. O ile Francuza tłumaczy pozycja startowa, to już Norwega… no właśnie. Dani Sordo miał za sobą kolejny odcinek specjalny rodem z horroru. Ze względu na problemy z samochodem Hiszpan stracił tu kolejne ponad 7 minut.

W WRC 2 po raz kolejny odcinek specjalny padł łupem Jana Kopeckiego, a podium uzupełnili dokładnie ci sami zawodnicy, co poprzednio. Łukasz Pieniążek był tym razem 7.

OS8 Tula 1 – 15.00 km

Passa Lappiego została przerwana, a zdecydowanie najlepszym czasem popisał się Dani Sordo! Wyglądało na to, że wszystkie problemy Hiszpana zostały rozwiązane na sekcji dojazdowej do odcinka numer 8. Kierowca w i20 Coupe WRC pokonał o 8,2 s. Jariego-Matti Latvalę i o 8,3 s. Thierry’ego Neuville’a. W pierwszej piątce znaleźli się jeszcze Ott Tanak i Esapekka Lappi.

W WRC 2 dalej bezkonkurencyjny był Jan Kopecky. Niestety Pierre-Louis Loubet zajmujący do tej pory 3. miejsce wypadł z trasy. Jego miejsce na podium zajął Takamoto Katsuta. Łukasz Pieniążek musiał zadowolić się 6. miejscem, tracąc zaledwie 0,1 s. do poprzedzającego go kolegi ze znacznie większym doświadczeniem – Yohana Rossela.

OS9 Tergu – Osilo 1 – 14.14 km

Ostatni odcinek specjalny dnia przebiegał bardzo spokojnie, aż do ostatnich kilku zakrętów w wykonaniu Juho Hanninena. Fin wypadł z trasy i uszkodził przód swojego samochodu, prawdopodobnie także chłodnicę. Próbę na swoje konto zapisał Dani Sordo, Esapekka Lappi był 2., Ott Tanak 3.

W towarzyszącej kategorii passa Jana Kopeckiego została przerwana a najlepszym czasem popisał się Ole Christian Veiby. Norweg pokonał Czecha o 1,9 s. Łukasz Pieniążek z każdym odcinkiem specjalnym wygląda lepiej. Tym razem stracił on tylko 14,9 s. do zwycięzcy.

Klasyfikacja generalna

Po 9 odcinkach specjalnych Rajdu Sardynii 2017 na prowadzeniu znajduje się Hayden Paddon. Zaledwie 8,2 s. za nim plasuje się jego kolega z Hyundaia – Thierry Neuville. Podium 1,3 s. za Belgiem uzupełnia Ott Tanak, który jest najlepszym kierowcą M-Sportu. W pierwszej piątce miejsce znaleźli również Jari-Matti Latvala i Mads Ostberg. Strata tego ostatniego wynosi tylko 14,7 s. do lidera imprezy. Juho Hanninen po problemach na ostatniej próbie spadł na 6. miejsce i traci na ten moment 38 sekund.

W WRC 2 na prawie 1-minutowym prowadzeniu znajduje się Jan Kopecky. Podium uzupełniją Ole Christian Veiby oraz Takamoto Katsuta. Łukasz Pieniążek – jedyny pozostały Polak w rajdzie zajmuje 6. miejsce.

Jutrzejsze odcinki specjalne ruszają o godzinie 7:45.