Staniszewski siódmy raz najszybszy w Rajdzie Kormoran. Pierwsze zwycięstwo Grzywny

Staniszewski siódmy raz najszybszy w Rajdzie Kormoran. Pierwsze zwycięstwo Grzywny

21 interakcji
Staniszewski siódmy raz najszybszy w Rajdzie Kormoran. Pierwsze zwycięstwo Grzywny

Podaj dalej

Łukasz Grzywna i Andrzej Poniewierka wygrali 42. Rajd Kormoran, drugą rundę Szuter Cupu. w którym objęli prowadzenie. Załoga Opla Corsy GSi pierwszej generacji objęła prowadzenie w punktacji cyklu rajdów okręgowych.

Siódmy raz najszybszy na trasie legendarnej imprezy (przez 29 lat była to runda RSMP, ostatnio w 2004) był Zbigniew Staniszewski (wszystkie triumfy w klasie Gość, dlatego kierowca nie ma na koncie zwycięstw w klasyfikacji generalnej – przyp. red.). Kierowca Forda Fiesty R5 trzeci raz z rzędu wygrał klasę z Sebastianem Rozwadowskim na prawym fotelu, otwierając tegoroczne konto punktowe.

Olsztynianin wygrał 8 z 9 odcinków specjalnych, oddając jedynie 5,54-kilometrowe Sady II załodze Maciej Stolarski/Bartosz Dzienis (Mitsubishi Lancer Evo IX) – drugiej w grupie Gość. Po pokonaniu 55,78 km oesowych trzecie miejsce w kategorii uzyskali Krzysztof Polak i Kamil Heller w kolejnym Evo IX.

W rajdzie okręgowym pierwszymi liderami po OS Tałty byli zwycięzcy inauguracji sezonu (Rajdu Podlaskiego), Wiesław Zagon i Marek Zakrzewski. Załogi Renault Clio zabrakło już jednak w wynikach OS2 (Baranowo), gdzie najlepszym czasem popisali się Patryk Dudziński z Martyną Mrozowską (Opel Astra), ale prowadzenie objęli Radosław Perkowski i Robert Dąbkowski (Clio).

Liderzy wygrali ostatni odcinek w pętli Sady), ale na powtórce Tałt stracili 20 sekund i przewaga stopniała do 2 sekund nad Grzywną i 2,1 sekundy nad Dudzińskim. Grzywna zaskoczył rywali na 8,3-kilometrowym Baranowie II, po którym przejął pozycję lidera i oddalił się od Dudzińskiego na 7 sekund. Perkowski poniósł kolejne straty wypadając z czołowej trójki, ale powrócił do niej po wygraniu drugiego przejadu Sadów. Grzywna utrzymał prowadzenie z zapasem 1,1 sekundy nad Dudzińskim.

fot. Paweł Polecki Fotografia

Końcowa pętla nie zaczęła się szczęśliwie dla Perkowskiego, który finiszował z ponad 2 minutami straty i do przedostatniego odcinka już nie wystartował. Baranowo znów padło łupem Grzywny, który następnie dołożył jeszcze najlepsze czasy na Sadach i superoesie na torze w Mikołajkach. Grzywna z Poniewierką wygrali rajd (i klasę 2) z przewagą 13,5 sekundy nad Dudzińskim i Mrozowską (najszybszym w K1). Monomarkowe podium Opli skompletowali Michał Malinowski i Maciej Abramowicz.

W klasie Open pewną wygraną odnieśli Bartosz Grygorowicz i Marcin Szeja (Subaru Impreza). W klasach grupy Gość wygrali Zbigniew Staniszewski/Sebastian Rozwadowski w Fordzie Fiesta R5 (AWD), Paweł Poletyło/Kamil Kozdroń w BMW 318 (RWD) i Sebastian Chrzanowski/Adam Binięda – Honda Civic (FWD). Trasę w „babci” (replika Subaru Imprezy WRC) z nr 0 przecierali Krzysztof Hołowczyc i Daniel Siatkowski.

42. Rajd Kormoran 2018 – klasyfikacja generalna

Poz. Załoga Samochód Czas
1 Łukasz GRZYWNA
Andrzej PONIEWIERKA
Opel Corsa A GSI
38:25,2
2 Patryk DUDZIŃSKI
Martyna MROZOWSKA
Opel Astra
+13,5
3 Michał MALINOWSKI
Maciej ABRAMOWICZ
Opel Astra
+46,9
4 SZADZIO
Krzysztof STARKOWICZ
Honda Civic
+52,4
5 Jacek PAJĄCZKOWSKI
Mateusz RADECKI
Opel Astra
+1:18,2
6 Bogdan JANKOWSKI
Marek KACZMAREK
BMW 318
+1:30,9
7 Wiktor MATUSZEWSKI
Adam KĘDZIERSKI
Honda Civic SiR
+3:10,5
8 Jakub KOTALEWICZ
Bożydar GRZYWACZEWSKI
Opel Astra GSI
+4:23,1
9 Ewa LITWIŃCZUK
Alicja GNATOWSKA
Seat Ibiza
+7:16,8

Zdjęcie główne: Marta Grzybowska Photography

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News