Skandynawski najazd na Francję

Skandynawski najazd na Francję

Podaj dalej

Na kilka dni przed rozpoczęciem 9. rundy Rallycrossowych Mistrzostw Świata przenosimy się do poprzednich edycji imprezy we francuskim Loheac. Patrząc na zwycięzców rozegranych dotąd sesji można pokręcić głową z niedowierzaniem – wszystkie padły łupem Skandynawów.

W 2014 i 2015 roku jedną z dominujących postaci był Timmy Hansen. Młody Szwed wygrał łącznie 6 sesji kwalifikacyjnych, jeden półfinał i finał w 2015 roku. W tamtych latach przeszkodzić potrafili mu tylko Norwegowie – Andreas Bakkerud i Petter Solberg, oraz jego rodak – Pontus Tidemand. Rok temu sytuacja wyglądała już jednak całkowicie inaczej, a dominować zaczął inny Szwed.

W 2016 roku RX Francji na torze Loheac było 8. rundą Rallycrossowych Mistrzostw Świata. W pierwszy wrześniowy weekend zawodnicy zawitali do Bretanii i rozpoczęli między sobą doskonałą rywalizację. W kwalifikacjach ciosami wymieniali się Mattias Ekstrom i Johan Kristoffersson. Kierowca Audi wygrał dwie pierwsze sesje, kierowca Volkswagena dwie następne. Tuż za nimi znaleźli się kierowcy Forda – Andreas Bakkerud i Ken Block.

W obu półfinałach sytuacja wyglądała bardzo podobnie, za każdym razem jeden zawodnik odjeżdżał reszcie i na mecie miał ponad 3 sekundy przewagi. W pierwszym przypadku najlepszy był Andreas Bakkerud, w drugim Johan Kristoffersson. Z drugich miejsc do finału wchodzili Petter Solberg i Sebastien Loeb, zaś największa walka rozgrywała się o zajęcie 3. pozycji. W pierwszym półfinale do samego końca bili się Reinis Nitiss i Mattias Ekstrom, ostatecznie lepszym okazał się Łotysz. W drugim szansę na awans mieli Ken Block, Davy Jeanney i Kevin Hansen. Jako pierwszy na metę wpadł amerykański showman z zespołu Forda. Finał był już polem do popisu dla Johana Kristofferssona, który przywiózł za sobą Andreasa Bakkeruda i Sebastiena Loeba. Francuz do samego końca musiał odpierać ataki Pettera Solberga, jednak ostatecznie to 9-krotny rajdowy mistrz świata wyszedł z tej batalii górą.

Tagi: World RX Rallycross Loheac

 

Dołącz do dyskusji

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News