Zwiększenie produkcji gazów technicznych w Płocku. Inwestycja warta miliony!

Zwiększenie produkcji gazów technicznych w Płocku. Inwestycja warta miliony!

Daniel Obajtek ostro reaguje na ceny paliw

Podaj dalej

PKN ORLEN ma zamiar zainwestować w modernistyczną i produktywną energetycznie Wytwórnię Tlenu i Azotu w Zakładzie Produkcyjnym mieszczącym się w Płocku. Została już podpisana umowa na budowę podstawowej instalacji, która ma powstać w pierwszym etapie projektu. Mówi się, że cała wartość inwestycji wyniesie ok. 760 mln zł, a koniec prac jest planowany na początek 2025 roku. Tlen i azot wytwarzane w nowej instalacji gazowej będą wykorzystywane na potrzeby spółki, między innymi w powstającym już Kompleksie Olefiny III. Co więcej, realizacja projektu umożliwi rozszerzenie portfolio o kolejne wysokodochodowe produkty, na które ciągle rośnie zapotrzebowanie w branżach takich jak: chemiczna, przemysłowa, spożywcza oraz medyczna.

Orlen inwestuje w zwiększenie produkcji gazów technicznych

Nawodne stacje Orlen
fot. PKN Orlen

,,Skutecznie wdrażamy strategię ORLEN2030, rozwijając kompetencje w obszarze petrochemii. Budujemy łańcuch wartości, koncentrując się na produktach, które generują najwyższe marże. Wytwórnia, która powstanie w Zakładzie w Płocku, zwiększy podaż tlenu i azotu, wykorzystywanych w naszych zaawansowanych procesach produkcyjnych. To z kolei przełoży się na wzrost produktów końcowych. W nowoczesnej instalacji będziemy wytwarzać również wysokomarżowe gazy szlachetne, odpowiadając na coraz większe potrzeby przemysłu. W efekcie wzmocnimy przewagi konkurencyjne i zwiększymy zyski, na czym skorzysta także polska gospodarka” – powiedział Daniel Obajtek, prezes Zarządu PKN ORLEN.

Nowa instalacja będzie mogła wytworzyć trzykrotnie więcej gazów niż istniejące już dwie wytwórnie w Płocku co oznacza, że na godzinę będzie ona produkować 38,5 tys. Nm3 tlenu oraz 75 tys. Nm3 azotu. To zdecydowanie ilość, która będzie w stanie zaspokoić wszelkie potrzeby tego zakładu.

Oprócz postaci gazowej PKN ORLEN będzie również produkował tlen i azot w postaci ciekłej. Gazy te są bardzo często wykorzystywane przez branżę medyczną. Dodatkowo firma zwiększy swój wachlarz sprzedaży dla klientów zewnętrznych o nowe produkty takie jak: gazy szlachetne w tym argon, krypton, ksenon, neon oraz hel.

Rozpoczęcie budowy już wkrótce

Daniel Obajtek, PKN ORLEN
fot. PKN ORLEN

Rozpoczęcie budowy nowej Wytwórni Tlenu i Azotu w Płocku zacznie się już niedługo. Wykonawcą tego przedsięwzięcia ma być Linde GmbH, Line Engineering – czyli największa na świecie firma, będąca pionierem w branży gazów technicznych.

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News