Źle działająca klimatyzacja to twój problem? Zobacz jak w prosty sposób o nią zadbać [PORADNIK]

Klimatyzacja jest standardowym elementem wyposażenia niemal wszystkich samochodów. O jej niezawodności kierowcy przekonują się zwłaszcza latem, kiedy to właśnie ona zapewnia nam chłodne i rześkie powietrze podczas jazdy nawet w największe upały. Duża część z nas zapomina jednak o jej regularnej dezynfekcji. Jak skutecznie dbać o klimatyzacje?

klimatyzacja mandat kierowcy
Podaj dalej

Klimatyzacja – jak o nią odpowiednio dbać?

zużycie paliwa a klimatyzacja

W przypadku braku odpowiedniej dezynfekcji, narażamy się na nieprzyjemny zapach podczas jazdy przy jej włączeniu czy też nawet choroby dróg oddechowych. Często brak dbania o klimatyzacje doprowadza również do rozwijania się bakterii i pleśni.

Pielęgnacje klimatyzacji najlepiej rozpocząć od wymiany filtra kabinowego. Po wyjęciu starego filtra musisz usunąć nagromadzone zanieczyszczenia i porządnie oczyścić obudowę i założyć nowy filtr. Najlepiej postawić na filtry z aktywnym węglem, które bez problemu wyeliminują wszystkie niepożądane zapachy.

O czym jeszcze musisz pamiętać?

diesel klimatyzacja silnik

Dezynfekcję klimatyzacji można dokonać za pomocą pianki do rozpylenia bezpośrednio do nawiewu, którą możemy kupić w wielu sklepach motoryzacyjnych. Lepszą i bezpieczniejszą opcją jest jednak ozonowanie, które jest w stanie dotrzeć nawet do czeluści kanałów wentylacyjnych. Jest to jedna z najbardziej ekologicznych metod dezynfekcji, która pozwoli Ci pozbyć się bakterii i grzybów.

Pamiętaj, by zająć się serwisem swojej klimatyzacji przynajmniej raz do roku. Wszystko zależy jednak tak naprawdę od tego, jak często jej używasz. Klimatyzację możesz wyczyścić zarówno sam, jak i przy pomocy fachowców. Pamiętaj, by o nią dbać, bo nie dość, że jest to ważny element każdego samochodu, to na dodatek potrzebuje on twojej regularnej uwagi.

Przeczytaj również