Zgubiłeś tablice rejestracyjne? Sprawdź co musisz zrobić w tej sytuacji!

Zgubiłeś tablice rejestracyjne? Sprawdź co musisz zrobić w tej sytuacji!

tablice rejestracyjne

Podaj dalej

Tablice rejestracyjne często są obiektem kradzieży. Wielu z was może to dziwić, bo przecież zazwyczaj złodzieje decydowali się na kradzież naszych samochodów, jednak czasami zdarzają się sytuacje, kiedy ktoś zdecyduje się na kradzież naszych tablic lub po prostu je zgubimy. Co jednak trzeba zrobić w takiej sytuacji i o czym należy wtedy pamiętać? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

Zgubiłeś tablice rejestracyjne? Zobacz, co musisz koniecznie zrobić w takiej sytuacji!

tablica rejestracyjna

Jak dobrze wiecie tablice rejestracyjne umieszczane są zarówno z przodu, jak i tyłu pojazdów. Z tego obowiązku zwolnieni są jedynie posiadacze przyczep, motocykli, motorowerów oraz ciągników rolniczych, ponieważ w tych pojazdach tablice rejestracyjne umieszczane są tylko i wyłącznie z tyłu pojazdu. Niektórzy kierowcy czasami jednak narzekają na to, że ktoś ukradł ich tablice lub, że zostały przez nich zgubione np. podczas jazdy w niekorzystnych warunkach atmosferycznych.

Jeśli wyjedziemy na drogę bez kompletu tablic rejestracyjnych grozi nam oczywiście mandat karny w wysokości nawet do 500 złotych. Możemy wtedy też stracić dowód rejestracyjny, a sprawa w skrajnych przypadkach może skończyć się nawet w sądzie. Nie radzimy jednak takiego rozwiązania, bowiem wówczas może się skończyć na tym, że zapłacimy grzywnę w wysokości nawet do 5 tysięcy złotych. Co zrobić, gdy zgubimy tablice rejestracyjną? Najlepiej przejechać jeszcze raz całą drogę, po której się poruszaliśmy w celu jej znalezienia. Jeśli jednak to nie pomoże, warto zadzwonić na policję, ponieważ czasami niektórzy ludzie, którzy znajdą czyjeś tablice właśnie tam zawożą je w celu oddania ich osobie, która je zgubiła.

Wyrobienie nowych tablic rejestracyjnych nie jest zbytnio kosztowne. Trochę jednak musisz się namęczyć!

tablice rejestracyjne

Jeśli zgubimy tablice lub ktoś nam je ukradnie to możemy wyrobić duplikat w urzędzie, dzięki czemu mamy szansę na zachowanie starego numeru rejestracyjnego. Jeśli posiadamy stare, czarne tablice rejestracyjne, to musimy przerejestrować pojazd na nowe oznaczenia. Wtórnik dwóch tablic rejestracyjnych wynosi 93 złotych. Jeśli interesuje nas zakup tylko jednej tablicy to będziemy musieli zapłacić 53 złote. 43 złote zapłacą posiadacze motoroweru, natomiast 17 złotych trzeba uiścić, gdy zdecydujemy się na przekazanie pełnomocnictwa w naszej sprawie innej osobie.

Przeczytaj również