Zamarznięty hamulec ręczny to problem wielu kierowców. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji?

Zima to czas bardzo niewdzięczny dla kierowców. Wtedy możemy paść ofiarą wielu psikusów ze strony natury, co jest naturalne podczas tego specyficznego czasu w roku. Jedną z takich pułapek, która na nas czeka zimą jest zamarznięty hamulec ręczny. Co zrobić w takiej sytuacji i jak sobie poradzić z tym problemem w kryzysowej sytuacji? Już wam tłumaczymy!

hamulec reczny kierowcy
Podaj dalej

Zima jest niewdzięczna dla kierowców – twój hamulec ręczny zamarzł? Zobacz co musisz zrobić w takiej sytuacji. Ale przede wszystkim nie panikuj!

Hamulec ręczny często zamarza z powodu zanieczyszczeń i gromadzącej się wody na niektórych mechanizmach w waszych samochodach. Wszystko to sprawia, że ręczny nie jest już tak dynamiczny i sprawnie działający jak na początku posiadania samochodu, tylko hamulec działa z o wiele większym oporem. Woda gromadząca się w niektórych mechanizmach jest szczególnie groźna, ponieważ może ona zamarznąć w czasie mrozów, co spowoduje, że kierowcy będą mieli ogromny problem. Można jednak rozwiązać to w dosyć łatwy sposób, co jest pewnym pocieszeniem dla kierowców, którym dokucza tego typu problem, a którzy szukają w internecie jak sobie poradzić z tego typu usterką.

Niektórzy kierowcy, aby poradzić sobie z problemem uderzają nogą w daną felgę, licząc, że to spowoduje zwolnienie hamulca ręcznego. Jest to jednak głupie postępowanie, którego zdecydowanie nie polecamy. Dlatego też warto przetransprotować w takich sytuacjach auto do garażu i ręczny wówczas tam sam odmarznie po jakimś czasie. Ewentualnie można udać się do mechanika, gdzie cały problem zostanie szybko rozwiązany przez fachowca – to chyba o wiele korzystniejsze rozwiązanie. A na pewno szybsze.

Mechanicy bez problemu poradzą sobie z tym problemem. Nie panikuj i będzie dobrze, gwarantujemy

Kontrolka ręcznego

Mechanicy często próbują podgrzać wybrane elementy układu hamulcowego, w celu zwolnienia ręcznego. Jak sami zatem widzicie ten problem tylko groźnie wygląda – w rzeczywistości cała sytuacja nie jest jakoś bardzo groźna i spokojnie dacie sobie radę z tego typu kłopotem. Pamiętajcie jednak, by nie wykonywać niespokojnych ruchów i całą „operację” przeprowadzić w spokojny i przemyślany sposób.

Przeczytaj również