Województwo świętokrzyskie będzie produkowało paliwo przyszłości

Paliwo przyszłości w najbliższym czasie zacznie być produkowane w województwie świętokrzyskim przez Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych. Całe przedsięwzięcie jest możliwe dzięki powołaniu do życia klastra badawczo-rozwojowego.

Koniec Diesla nie musi skazywać na elektryka. Jest nadzieja dla wodoru
Podaj dalej

Województwo świętokrzyskie zacznie produkować paliwo przyszłości

kierowcy wodór samochody

Już w czwartek 25 listopada w gminie Chęciny została zainaugurowana działalność Świętokrzyskiego Klastra Wodorowego im. Braci Łaszczyńskich. Dzięki funkcjonowaniu klastra będzie możliwe pozyskiwanie w prosty sposób energii z wodoru, a jak doskonale wiemy, wodór nazywany jest przez wielu paliwem przyszłości.

– W pierwszej fazie funkcjonowania klastra, do 2023 roku będziemy chcieli uruchomić w kopalni Jaźwica pierwszy elektrolizer do produkcji zielonego wodoru. Na tym etapie będzie on wykorzystywany do zasilania maszyn górniczych. Docelowym planem jest uruchomienie dużych mocy produkcyjnych wodoru do 2030 roku, tak aby wyprodukować 50 tys. ton tego paliwa. Pozwoli to zastąpić 150 mln l oleju napędowego rocznie – tłumaczy prezes zarządu ŚKSM Szczepan Ruman w rozmowie z Radiem Kielce.

To jedna z pierwszych takich inicjatyw w całym kraju

wodór 1

Powstanie klastra w województwie świętokrzyskim jest jedną z pierwszych tego typu inwestycji na terenie całego naszego kraju. A warto pamiętać, że produkcja wodoru jest bardzo ważna – to bowiem bardzo ekologiczne źródło energetyczne, które w najbliższych latach może zdominować całą gospodarkę.

Przeczytaj również