W jakich sytuacjach wojsko może zarekwirować samochód?

Wielu kierowców często zastanawia się w jakich sytuacjach wojsko może zarekwirować samochody osobowe. Jak ta sytuacja wygląda pod względem prawnym? W jakich sytuacjach wojsko może pokusić się o zarekwirowanie naszego pojazdu i co zrobić w takiej sytuacji? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie w naszym artykule!

wojsko na ulicach rząd
Podaj dalej

W jakich sytuacjach wojsko może zarekwirować nasze samochody? Zobaczcie, kiedy może się to wydarzyć!

Jeśli chodzi o rekwirowanie samochodów przez wojsko, to ta sytuacja zbyt często nie zdarza się na terenie naszego kraju. W tym roku jak na razie wojsko zarekwirowało bowiem jedynie 716 samochodów, 140 przyczep oraz 36 maszyn. W jakich przypadkach wojsko może zarekwirować nasz samochód? W przypadku działań zbrojnych i pokoju, jednak wówczas musimy otrzymać zawiadomienie o wszczęciu postępowania ws. zmilitaryzowania naszych samochodów.

Mimo dostania takiego wezwania, wcale nie jest powiedziane, że nasz samochód będzie używany przez żołnierzy. Mamy bowiem każdorazowo około 7 dni na to, aby odwołać się od tej decyzji. Nie martwcie się – nie wygląda to tak, że jedziecie ulicą i nagle żołnierze zatrzymają was do kontroli, poproszą o to, byście wysiedli z auta i zarekwirują wasz pojazd. Nie, nie. Tak, to nie działa. Wszystko musi być przeprowadzone oficjalną drogą i pisemnie, dopiero wtedy możecie zacząć interesować się tematem.

Wojsko nie może bez powodu rekwirować samochodów. Wszystko musi odbyć się oficjalną drogą i na piśmie

Wojsko nie może bez uzasadnionego powodu zarekwirować waszego samochodu. Wszystko dokładnie reguluje ustawa, a konkretnie art 219 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP. Czytamy tam, iż „Obowiązek świadczeń osobistych i rzeczowych nakłada wójt lub burmistrz (prezydent miasta) na podstawie doraźnie zgłoszonych wniosków przez organy i kierowników jednostek organizacyjnych, o których mowa w art. 202 ust. 1, a także dowódców jednostek wojskowych”. Jak sami zatem widzicie po otrzymaniu powiadomienia wszystko się wyjaśni i nie ma co panikować. Nikt wam bez przyczyny samochodu nie odbierze. Nie musicie więc się o to martwić, tylko ważne, byście znali swoje prawa, by potem nie było zaskoczenia…

Przeczytaj również