W jakich sytuacjach policjant może zatrzymać nasze auto do kontroli? Okazuje się, że nie zawsze ma takie prawo!

Czas świąteczny jest czasem, w którym podróżujemy do grona najbliższych, aby spędzić z nimi ten magiczny czas. To oznacza jednak, że na drogach możemy trafić na wzmożone policyjne kontrole. Dlatego też warto, aby każdy z was znał swoje prawa i wiedział, co może zrobić w sytuacji, gdy zostanie zatrzymany do kontroli przez funkcjonariuszy policji. Dzięki nam, dowiesz się, co zrobić w takiej sytuacji!

policja kontrola
Podaj dalej

W jakich sytuacjach policjanci mogą zatrzymać auto do kontroli? Przepisy są bardzo szerokie w tej kwestii…

mandat policja lubuska oswietlenie
foto: policja lubuska

Według przepisów policjant może zatrzymać dany samochód do kontroli drogowej bez większej przyczyny. Dlatego też tym bardziej warto wiedzieć o swoich prawach i o tym jak zachowywać się w tym czasie. Poniżej cytujemy wam treść przepisów, która jasno i wyraźnie pokazuje, że policjanci mają duże prawa, jeśli chodzi o zatrzymywanie samochodów do pobieżnych kontroli drogowych. Artykuł 129 ustawy Prawa o ruchu drogowym mówi o tym w sposób jednoznaczny.

„Policjant, w związku z wykonywaniem czynności określonych w ust. 1 (tj. czuwaniem nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach), jest uprawniony do legitymowania uczestnika ruchu i wydawania mu wiążących poleceń co do sposobu korzystania z drogi lub używania pojazdu”. Policjanci mogą zatem zatrzymać dany samochód do rutynowej kontroli w przypadku podejrzenia, że auto pochodzi z przestępstwa, podejrzenia o złym stanie kierowcy, zgłoszenia interwencji przez obywateli czy też np. niepokojącego zachowania ze strony osoby, która prowadzi pojazd.

Zachowujcie się naturalnie i nie wdawajcie się w niepotrzebne przepychanki słowne z funkcjonariuszami policji

policja radiowoz

W rzeczywistości jednak policjanci mają jeszcze o wiele więcej powodów co do tego, aby zatrzymać obywateli do rutynowej kontroli. Podczas kontroli drogowej warto jest zatem, aby stosować się do poleceń wykonywanych przez funkcjonariuszy. Po zatrzymaniu uchylić grzecznie szybę i po prostu trzymać ręce na kierownicy. Później pokazać dokumenty i wysiąść, gdy będzie taka prośba ze strony policji. Warto słuchać się do tego co mówią policjanci, bo chyba nikt z was nie chciałby otrzymać mandatu za niepotrzebne przepychanki słowne tudzież pyskówki.

Przeczytaj również