Volkswagen wprowadza nowy system w samochodach. Duże udogodnienia dla kierowców

Volkswagen w ostatnim czasie zdecydował się wprowadzić nowy system w swoich samochodach. Chodzi o najnowszej generacji system, który ma docelowo pomagać kierowcom uniknąć niebezpiecznych sytuacji podczas wysiadania z aut w miastach. Ma on ostrzegać zarówno kierowców, jak i pasażerów w momencie, gdy dany użytkownik drogi będzie zbliżał się z tyłu do zaparkowanego samochodu. Całość brzmi bardzo ciekawie, a jak to ma wyglądać w praktyce? Tego dowiecie się z naszego artykułu, w którym nieco szerzej zajmujemy się tą sprawą.

volkswagen diesel logo
Podaj dalej

Volkswagen zdecydował się na wprowadzenie nowego systemu w swoich samochodach. Duże udogodnienie dla kierowców

fot. Volkswagen

W nowym Volkswagenie ID.7 została wprowadzona najbardziej zaawansowana wyżej wspomnianego systemu. Technologia wykorzystuje skrajne czujniki w tylnym zderzaku, których zadaniem jest skanowanie przestrzeni za samochodem i jednoczesne informowanie pasażerów o wszelkich zagrożeniach, jakie mogą na nich czyhać jeszcze przed złapaniem za klamkę auta. Czujniki doskonale wyczuwają innego użytkownika drogi, zapalając sygnały ostrzegawcze. Jest to z pewnością korzystne rozwiązanie zwłaszcza, gdy wysiadamy z auta w miejscach mocno zatłoczonych, w których ruch jest naprawdę spory.

System wykorzystuje LED-y w lusterku zewnętrznym, aby informować kierowców przed złapaniem klamki drzwi o możliwym zagrożeniu. Jeśli mimo tego ostrzeżenia dany kierowca zdecyduje się otworzyć drzwi, głośnik w drzwiach wyemituje ostrzeżenie akustyczne. System ostrzegania jest dostępny dla kierowców za dopłatą w modelach ID.4 i ID.5 i działa on podobnie, jak powyższy ID.7, o którym pisaliśmy na wstępie naszego artykułu. Różnica jednak jest taka, że wówczas dioda w lusterku zewnętrznym zapalana jest tylko w przypadku zagrożenia, gdy kierowca lub pasażer użyją jednej z klamek drzwi. Pozostałe etapy działają identycznie jak w modelu ID.7, o którym wspomnieliśmy powyżej.

Poziom bezpieczeństwa rowerzystów i nie tylko, pójdzie do góry. Volkswagen chce wprowadzić ten system także w innych pojazdach

Podczas dużego ruchu w niektórych miastach rowerzyści są szczególnie mocno narażeni na ryzyko związane z otwieraniem drzwi pojazdu. Wydaje się zatem, że nowy system będzie miał znacząco wpływ na poziom bezpieczeństwa w nowym Volkswagenie ID.7 oraz w nowym Passacie i Tiguanie. Ciekawe, czy później marka będzie planowała wdrożyć ten system także w swoich innych modelach, które planuje niebawem wypuścić na świat. Wydaje się, że takie rozwiązanie szybko zdobędzie szeroką rzeszę zwolenników.

Pierwszym Volkswagenem, który miał taki system ostrzegania o wysiadaniu był najnowszy Golf. Golf jest wyposażony w mechaniczne drzwi, więc dodatkowe opóźnienie otwarcia nie jest dostępne, jeśli chodzi o działanie systemu. W ID.7 będzie można docenić szerokie korzyści ze względu na zastosowanie tej nowej technologii.

Przeczytaj również