Volkswagen powołał specjalną spółkę zajmującą się sztuczną inteligencją

Sztuczna inteligencja niebawem opanuje świat – co do tego nie ma wątpliwości. Już teraz obserwujemy także coraz większy wpływ sztucznej inteligencji w branży motoryzacyjnej. Volkswagen podjął decyzję o powołaniu specjalnej spółki zajmującej się sztuczną inteligencją. Jak to dokładnie ma wyglądać? Tego dowiecie się z naszego artykułu, w którym szerzej zajmujemy się tym tematem.

Volkswagen powołał specjalną spółkę zajmującą się sztuczną inteligencją
Podaj dalej

Volkswagen stawia na sztuczną inteligencję. Powołali specjalną spółkę

Prague, Czech republic – October 1, 2015: Volkswagen car maker logo on a building of dealership on October 1, 2015 in Prague, Czech republic.

„Dzięki sztucznej inteligencji chcemy zaoferować naszym klientom prawdziwą wartość dodaną. Dążymy do połączenia zewnętrznych ekosystemów cyfrowych z pojazdem, co wpłynie na poprawę wrażeń z użytkowania produktu” – powiedział Oliver Blume, prezes Grupy Volkswagen i Porsche. „Współpraca z firmami technologicznymi jest dla nas niezwykle ważna. W przyszłości zamierzamy ją uprościć pod względem organizacyjnym i kulturowym” – dodał Blume.

Volkswagen w przyszłości ma zamiar tworzyć produkty cyfrowe oparte na sztucznej inteligencji. Dzięki temu mają powstać nowe aplikacje informacyjno-rozrywkowe i nawigacyjne, system rozpoznawania mowy, rozszerzone funkcje pojazdu i integracja cyfrowych ekosystemów w samochodzie. Wszystko po to, aby przynieść klientom wymierne korzyści i jeszcze większy komfort w użytkowaniu pojazdów. Nowopowołana spółka AI Lab będzie od teraz poszukiwać nowych pomysłów na produkty dla Grupy Volkswagen i koordynować je wewnętrznie w ramach Grupy. W razie potrzeby będzie również współpracować z firmami z sektora technologicznego w Europie, Chinach i Ameryce Północnej. Grupa Volkswagen zamierza uprościć współpracę z firmami technologicznymi w celu optymalnego wykorzystania potencjału innowacyjnego i szybkości działania sektora AI. Celem jest szybkie opracowanie cyfrowych prototypów i przekazanie ich markom Grupy do wdrożenia.

Marka ma jasne cele na przyszłość. AI Lab ma pomóc w konstruowaniu modeli samochodów

volkswagen diesel logo
Fot. pixabay.com

Grupa Ai Lab nie będzie docelowo produkowała modeli samochodów. Ma jedynie służyć docelowo jako inkubator dla Volkswagena. Firma będzie poszukiwała nowych pomysłów na produkty powiązane z AI. „Dzięki AI Lab połączymy wiedzę technologiczną, elastyczność i szybkość we współpracy z partnerami zewnętrznymi. Będzie to miało kluczowe znaczenie w bardzo dynamicznym sektorze sztucznej inteligencji” – powiedział Michael Steiner, szef działu badań i rozwoju Grupy Volkswagen oraz członek zarządu ds. badań i rozwoju Porsche. „Wraz z partnerami będziemy pracować nad obiecującymi pomysłami, niezależnie od istniejących ustaleń i innych powiązań w produkcji seryjnej” – dodał Steiner.

W skład zarządu AI Lab wejdą Carsten Helbing jako prezes oraz Carmen Schmidt jako CLO i CBO. Za sprawy techniczne będą odpowiedzialni uznani eksperci w dziedzinie sztucznej inteligencji. W skład rady nadzorczej wejdą członkowie zarządów marek Volkswagen, Audi i Porsche.

źródło: materiały prasowe Volkswagena

Przeczytaj również