Twoja skrzynia biegów często się psuje? Zobacz jak temu zaradzić, jest na to prosty sposób!

Manualne skrzynie biegów w dalszym ciągu są bardziej popularne wśród polskich kierowców. Nie każdy z nas ma bowiem odwagę sięgnąć po „automat”, przez co nieco chętniej spoglądamy w kierunku manualnych skrzyni. Warto jednak pamiętać, że te są dosyć awaryjne i trzeba je odpowiednio pielęgnować, by uniknąć regularnych awarii. Jak to zrobić? Tego dowiecie się z naszego artykułu!

samochód skrzynia biegów jak zmieniać biegi
Podaj dalej

Twoja skrzynia biegów często szwankuje? Zobacz jaka może być tego przyczyna!

wymiana oleju w skrzyni biegów

W jaki sposób rozpoznać, że z twoją skrzynią biegów dzieje się coś niedobrego? Przede wszystkim powinieneś zorientować się o tym po utrudnionym przełączeniu poszczególnych biegów. Dużo do myślenia powinien wam również dać hałas przy wrzucaniu biegu jałowego, co może świadczyć o zużytym łożysku oporowym, które jak najszybciej w takich przypadkach tego wymienić. Awarię skrzyni manualnych często wynikają bowiem z różnych powodów.

Skrzynie manualne bardzo często doznają awarii z powodu wad konstrukcyjnych lub z powodu korzystania przez producentów z niskiej jakości materiałów. Ważnym elementem, który ma wpływ na eksploatacje skrzyni biegów jest także jej odpowiednie używanie oraz ekonomiczny styl jazdy. Jeśli jeździmy na zbyt wolnych obrotach w porównaniu do wrzuconego przez nas biegu, możemy szybko nabawić się sporych kłopotów.

Profilaktyka i odpowiedni styl jazdy to podstawa. Nie lekceważ żadnych sygnałów!

mercedes skrzynia biegow

Pamiętajcie, by nie lekceważyć żadnych symptomów, które mogłyby świadczyć o tym, iż wasza skrzynia biegów jest uszkodzona. To może doprowadzić bowiem tylko i wyłącznie do pogłębiania się awarii, a co za tym idzie konieczności sięgnięcia głębiej do portfela. Pamiętajcie o profilaktyce, o odpowiednim wrzucaniu biegów w stosunku do obrotów oraz o ekonomicznej jeździe i nie powinniście mieć żadnych problemów z waszymi skrzyniami biegów!

Przeczytaj również