Te błędy kandydaci na kierowców popełniają najczęściej podczas egzaminów na prawo jazdy. Jak ich unikać?
Egzamin na prawo jazdy w formie praktycznej może co ciekawe zostać zakończony jeszcze przed wejściem kursanta do samochodu. W przypadku, kiedy taka osoba nieprawidłowo wskaże dane światła lub pomyli zbiorniki znajdujące się w komorze silnika. Egzamin na prawo jazdy może też zostać niezwłocznie przerwany w sytuacji, kiedy kursant po wejściu do samochodu, nie zapnie pasów bezpieczeństwa. A jakie inne błędy są najczęściej popełniane przez osoby ubiegające się o dokument prawo jazdy kategorii B?
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 28 czerwca 2019 roku jednoznacznie wykazuje, że osoba, która odbywa egzamin na prawo jazdy, może podczas egzaminu popełnić jeden błąd podczas każdego zadania. Każdy egzamin może jednak zostać przerwany w momencie, kiedy ten jeden błąd stwarza szczególne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Egzamin może zostać przerwany także m.in. na placu manewrowym. Najczęściej popełniane błędy podczas jazdy na placu to m.in.:
- przejechanie przez linię wyznaczającą krawędź łuku,
- naruszenie pachołka,
- brak koordynacji w opanowaniu pedałów gazu, sprzęgła i hamulca,
- stoczenie się auta o więcej niż 20 cm podczas ruszania na wzniesieniu,
- zgaśnięcie silnika na wzniesieniu.
Jakie błędy popełniają kursanci podczas jazdy po mieście na egzaminie?
Podczas jazdy na mieście najczęściej popełniane błędy dotyczą m.in. niestosowania się do sygnalizacji świetlnej. Kursanci zapominają o zwolnieniu prędkości zbliżając się do sygnalizacji z żółtym światłem. Często nie ustępują pierwszeństwa włączając się do ruchu lub zmieniając pas. Ważne jest też pamiętanie o pierwszeństwu pieszych przy dedykowanym przejściu. Niektórzy z kolei „odpadają” przy parkowaniu, które dla niektórych stanowi spore problemy. Jak sami zatem widzicie, przed kursantami stoi wiele przeszkód, które muszą pokonać, aby finalnie móc cieszyć się ze zdanego egzaminu i otrzymania dokumentu prawa jazdy.