Te stacje benzynowe nadal sprzedają chrzczone paliwo! Zobacz które stacje musisz omijać z daleka! [LISTA]

Według raportu Inspekcji Handlowej z ubiegłego roku 1,88 proc. skontrolowanych próbek paliwa okazało się niewłaściwymi w stosunku do określonych norm jakościowych. Jest to wynik nieco wyższy aniżeli w roku 2019 roku, gdy norm nie spełniło 1,86 proc. próbek. Nieprawidłowości najczęściej dotyczyły paliwa typu diesel.

chrzczone paliwo diesel
Podaj dalej

Stacje benzynowe nadal sprzedają chrzczone paliwo

paliwo diesel kontrola

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w swoim komunikacie podkreślił jednak, że w ostatnich latach wyniki kontroli są o wiele lepsze aniżeli np. w 2003 roku. Wówczas odsetek próbek paliw, które nie spełniały wymogów jakościowych wyniósł aż 30 procent. Od 2020 roku norm nie spełnia niemal 2 procent próbek benzyny i diesla pobieranych na stacjach paliw.

UOKiK w swoim komunikacie poinformował także o sposobie kontroli stacji. Na początku są one losowo wybierane i przekazywane Inspekcji Handlowej w danym regionie do kontroli. Później przedsiębiorcy są sprawdzani, a wszystkie próbki dokładnie badane. W ubiegłym roku do badań pobrano 1491 próbek paliwa, w tym 779 próbek benzyny i 712 próbek diesla. Badania pozytywnie nie przeszło 28 próbek paliwa, co wynosi 1,88 procent wszystkich zbadanych próbek.

W tych regionach szczególnie uważajcie

paliwo diesel stacja

Najwięcej nieprawidłowości zostało wykrytych w województwach zachodniopomorskich, lubuskim i pomorskim. Kierowcy z kolei najczęściej nieprawidłowości zgłaszali w takich województwach jak opolskie, warmińsko-mazurskie i pomorskie. W tych regionach istnieje zatem niewielkie prawdopodobieństwo, że traficie na gorszą jakość paliwa.

Przeczytaj również