Te samochody używane najbardziej zdrożały! Zaskakująca czołówka zestawienia [LISTA]

Ceny samochodów używanych od dłuższego czasu idą tylko i wyłącznie do góry. Widzimy to zdecydowanie w najnowszej analizie przygotowanej przez AAA AUTO. Najbardziej w ostatnim czasie podskoczyły ceny używanych vanów, które poszły w górę aż o 23,4 proc. w ciągu ostatniego roku. Jak wygląda wzrost cen innych modeli? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie oczywiście w naszym artykule.

używane-samochody-diesel-benzyna
Podaj dalej

Te samochody używane zdrożały ostatnio najbardziej! Niespodziewane wyniki zestawienia

zakaz sprzedaży samochód samochody używane
fot. pixabay

Z informacji pochodzących z analizy AAA Auto możemy dowiedzieć się, że mediana cen używanych samochodów typu van wzrosła do kwoty 35 670 zł (dane z czerwca 2022 roku). W ubiegłym roku te dane wynosiły z kolei maksymalnie 28 900 zł. Mówimy tutaj zatem o podwyżce wynoszącej aż 23,4 proc. Warto też podkreślić, że aktualnie używane vany „mogą pochwalić się” najwyższymi przebiegami, jednak są stosunkowo młode – mediana przebiegu używanych vanów wynosi bowiem 220 tysięcy kilometrów, natomiast mediana wieku 9,6 lat.

W dalszej fazie zestawienia najwyższy wzrost cen zanotowały sedany. Mediana ceny tych używanych samochodów wzrosłą o 19,6 proc. Na trzecim miejscu uplasowały się z kolei SUVy, które od czerwcu ubiegłego roku są droższe o 18,6 proc.

– Używane vany wykorzystywane są w transporcie małych towarów, w tym przesyłek kurierskich, która to branża przeżywa od dwóch lat olbrzymi rozwój, ze względu na zmianę zachowań konsumenckich wywołanych pandemią i obowiązkiem stosowania dystansu społecznego. Wszyscy zaczęliśmy robić zakupy za pośrednictwem internetu z dostawą towaru do domu, co wpłynęło na wzrost liczby kurierów, którzy dostarczają przesyłki lekkimi samochodami dostawczymi, vanami. Natomiast, z drugiej strony vany stały się przedmiotem coraz częstszej przebudowy na minikampery, które w czasie pandemii i obecnie, służą do spędzania wolnego czasu oraz wakacji w dowolnie wybranym miejscu, bez konieczności zakupu paliwożernych i drogich kamperów – tłumaczy Dyrektor Generalna AURES Holdings – Karolina Topolova, cytowana przez Moto Fakty.

Spodziewaliście się takich wyników?

diesel uzywane samochody

Z raportu wynika także, że w czerwcu 2022 roku pojawiło się na sprzedaż 217 849 używanych samochodów. Jest to spadek o 18 462 samochodów względem maja bieżącego roku. Jak sami zatem widzicie – na stronach internetowych pojawia się coraz mniej ofert sprzedaży pojazdów używanych.

Przeczytaj również