Te nawyki doprowadzą twoje auto do ruiny! Wielu z nas niestety robi to z uporem maniaka...

Te nawyki doprowadzą twoje auto do ruiny! Wielu z nas niestety robi to z uporem maniaka...

mandat policja kamerka samochodowa yanosik

Podaj dalej

Eksploatacja samochodu to temat rzeka, jednak istnieją pewne nawyki kierowców, które mogą doprowadzić samochód do ruiny w bardzo szybki sposób. Oczywiście, wszyscy mówią o ekojeździe i uważają, że tylko ona jest w stanie przedłużyć życie samochodu, ale czasami wystarczy po prostu wyzbyć się kilku przyzwyczajeń, które mają negatywny wpływ na auto. O jakich dokładnie nawykach mowa? Jakich zachowań lepiej unikać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie oczywiście w naszym artykule.

Te nawyki doprowadzają samochody do ruiny! Unikaj ich jak ognia

Przede wszystkim podczas użytkowania samochodu trzeba unikać ostrej jazdy na zimnym silniku. O co dokładnie chodzi? Przede wszystkim o to, że lepkość oleju w aucie zmienia się wraz z temperaturą i jego optymalna wartość jest osiągana dopiero po pewnym czasie od uruchomienia silnika. Dlatego też dopóki silnik jest zimny, unikajcie wysokich obrotów. W przeciwnym razie możecie narazić swoją turbosprężarkę na poważne problemy, które raczej każdy z was wolałby uniknąć. Pamiętajcie też o utrzymywaniu odpowiednich obrotów silnika. Jeśli będą one zbyt niskie, zaczniecie odczuwać nieprzyjemne wibracje i sprawicie, że silnik poczuje się przeciążony. Oszczędna jazda jest dobra, ale w odpowiednich warunkach i nie na siłę – warto to zapamiętać.

Użytkownikom samochodów typu diesel przypominamy, że krótkie trasy wcale nie są dobre dla ich samochodów. Wszystko z powodu konstrukcji układu oczyszczania spalin wyposażonego w filtr cząstek stałych, czyli DPF. Jeśli jeździcie tylko na krótkich trasach, nie ma szans na to, by doprowadzić do szybkiej degradacji oleju. Raz na jakiś czas warto zatem udać się po prostu w dłuższą trasę, by samochód mówiąc kolokwialnie delikatnie rozgonić. W przeciwnym razie możecie również narazić się na szybką usterkę i konieczność wizyty u mechanika.

Wielu kierowców o tym zapomina, a później jest nieprzyjemna niespodzianka…

mandat policja kamerka samochodowa yanosik
fot. pixabay

Kolejnym nawykiem kierowców jest tankowanie do pełna. Często wielu kierowców wlewa do baku więcej, niż wynosi jego pojemność. A gdy nalejemy do baku zbyt dużo paliwa, paliwo wleje się tam gdzie nie powinno i może dojść do poważnej awarii. A zapewniamy was – wcale nie są to tanie rzeczy!

A to tylko kilka przykładów błędnej eksploatacji auta. Miejcie to zatem na uwadze i starajcie się nie przeciążać niepotrzebnie swoich samochodów – zapewni wam to mniej problemowe życie i rzadsze wizyty u mechanika.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News