Szykują się duże zmiany na przejazdach kolejowych. Mają pojawić się nowe kamery

To już praktycznie pewne – Główny Inspektorat Transportu Drogowego ma zamiar uruchomić pilotażowy projekt, na mocy którego inspektorzy będą sprawdzali w jaki sposób poszczególni kierowcy stosują się do sygnalizacji świetlnej, która obowiązuje na określonych przejazdach kolejowych. Wiemy już w jakich miejscach można spodziewać się zamontowania specjalnych kamer do monitorowania zachowania kierowców.

przejazd kolejowy fotoradar fotoradary pkp zmiana przepisów
Podaj dalej

Szykują się duże zmiany na przejazdach kolejowych. Zostanie wprowadzony nowy system Red Light

przejazd kolejowy fotoradar fotoradary pkp zmiana przepisów
fot. pixabay

Pierwsze fotoradary na przejazdach kolejowych mają pojawić się w Radomsku, Parkowie, Makowisku, Wrocławiu i Warszawie. Będą to fotoradary, jakich w naszym kraju jeszcze nie było, a mowa tutaj o kamerach Red Light, które będą nie tylko mierzyły pomiar prędkości z jakim jedzie dany samochód, ale będą też zwracały uwagę na kierowców, którzy nie do końca stosują się do określonej sygnalizacji świetlnej na tych przejazdach kolejowych. Ma to być tym samym kolejny krok ku zwiększeniu poziomu naszego bezpieczeństwa.

Kamery będą analizowały w przypadku włączenia się czerwonego światła na przejazdach kolejowych, czy jakiś samochód w tym momencie zdecyduje się na przejechanie przez tory. Potem z nagraniem zostaną przesłane do odpowiednich służb specjalne dane dotyczące danego zdarzenia i później będą wyciągane konsekwencje wobec kierowców, którzy nie będą stosowali się do określonych przepisów. DITD w swoim oświadczeniu zresztą dokładnie poinformowało, jak będą działały poszczególne kontrole oraz wprowadzone kamery.

Jak będą dokładnie działały poszczególne kontrole? Poniżej prezentujemy wam oświadczenie DITD w tej sprawie

kierowcy przejazd kolejowy

„Kontrole będą prowadzone z wykorzystaniem kamer, które po przekroczeniu przez pojazd wirtualnej linii detekcji w trakcie nadawanego czerwonego światła, automatycznie wykryją i zarejestrują wykroczenie. Urządzenia mają zidentyfikować pojazd, którym naruszono przepisy, jego kategorię oraz markę, zapewnić rozpoznanie numerów tablic rejestracyjnych jadących pojazdów oraz do każdego zarejestrowanego zdarzenia przyporządkować dane dotyczące miejsca i czasu jego wystąpienia, oraz czasu trwania fazy czerwonego światła” – informuje DITD.

źródło: Wprost

Przeczytaj również