Straż Miejska z nowymi uprawnieniami. Będą mogli wręczać mandaty za nowe wykroczenia
Kierownik Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS Maria Dąbrowska-Loranc poinformowała o wprowadzeniu nowych uprawnień dla pracowników straży miejskiej. „Wydaje się, że nowe przepisy są bardzo potrzebne, bo policja rzadko kiedy ma czas, aby zająć się stałym nadzorem nad ruchem pojazdów takich jak rowery, hulajnogi elektryczne i UTO” – powiedziała kierownik w rozmowie z PAP. Zmiany weszły w życie w piątek. Na mocy zmian w przepisach straż miejska lub gminna może karać mandatami osoby prowadzące inny pojazd niż mechaniczny, czyli np. rowerzystów za to, że poruszają się pojazdami po drodze dla pieszych lub przejściu dla pieszych.
„Na przykład rowerzyści powinni korzystać przede wszystkim z infrastruktury dla nich przeznaczonej, a na chodnikach mogą się znaleźć w określonych sytuacjach, na przykład, gdy nie ma drogi dla rowerów, a prędkość dozwolona na drodze jest wyższa od 50 km/h. Tymczasem obserwujemy rowery na chodnikach w wielu miejscach, gdzie nie powinno ich być. Podobnie jeśli chodzi o hulajnogi – te po chodniku nie mogą poruszać się z prędkością wyższą niż prędkość pieszego, a badania ITS przeprowadzone w 2021 i 2022 roku pokazały, że średnia prędkość hulajnóg elektrycznych na chodnikach wyniosła 20 km/h” – powiedziała Dąbrowska-Loranc.
Straż Miejska będzie dbała o większą dyscyplinę wśród kierujących
Ekspertka dodała również, że nowe przepisy powinny pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo, bowiem nadzór nad ruchem ma wpływ na większą dyscyplinę wśród kierujących, którzy zachowują się przez to bardziej ostrożnie. „Ma to szczególne znaczenie obecnie, kiedy wzrosła znacznie wysokość mandatów, a mandaty te obowiązują wszystkich użytkowników dróg. Sytuacja, kiedy praktycznie nie ma nadzoru nad ruchem wpływa na łamanie przepisów. Jedyna szansa na zmianę tej sytuacji to stały nadzór odczuwalny przez rowerzystów, czy użytkowników hulajnóg. Niezależnie od powyższego wszyscy uczestnicy ruchu powinni poczuć, że ich złe zachowanie może zostać zauważone i ukarane wszędzie na drodze. Nadzór może mieć tutaj kluczowe znaczenie, gdyż jak podkreślają eksperci na całym świecie, najważniejsza jest nieuchronność kary” – przypomina ekspertka.
Tym samym dzięki wprowadzeniu nowych przepisów od 20 października 2023 roku mandatem w wysokości od 50 do 100 zł mogą być karane osoby, które przejeżdżają przez przejście dla pieszych jednośladem przez strażników miejskich. Warto mieć to na uwadze, by potem nie było niepotrzebnego zdziwienia, kiedy dojdzie do zatrzymania i przyjdzie wam zapłacić mandat karny z ramienia SM.