Samochody używane w Polsce nie należą do najtańszych. A jak to wygląda w innych krajach?

Rynek samochodów używanych w ostatnim czasie nie należy do najtańszych. Ostatnie lata przyniosły bowiem spore wzrosty, jeśli chodzi o stawki, jakie trzeba zapłacić za używane w auta. Mimo tego nie brakuje ofert, których liczba cały czas rośnie. Jak wygląda sytuacja na rynku aut używanych w Polsce w porównaniu do innych krajów? Ile kosztują samochody używane w Polsce, Czechach czy na Słowacji? Dowiecie się tego z naszego artykułu, w którym szerzej zajmujemy się tym tematem. Gotowi? No to zaczynamy!

prawo jazdy senior seniorzy badania
Podaj dalej

Samochody używane w Polsce nie należą do najtańszych. Jak wypadamy na tle innych krajów? Już tłumaczymy!

Polacy eksport samochodów
Freepik

Jak to wygląda u naszych sąsiadów? Okazuje się, że rynek aut wtórnych odradza się między innymi w Czechach, gdzie liczba ofert cały czas wzrasta. Podobnie jak na Słowacji. W Polsce z kolei odnotowane są delikatne spadki w ostatnich miesiącach. „W Czechach rynek wtórny zaczyna się odradzać po trzech długich latach od początku pandemii, ponieważ wobec poprzedniego roku będzie około dziesięciu tysięcy ofert samochodów więcej, a na Słowacji nawet prawie trzydzieści tysięcy. W Polsce z kolei rok do roku nastąpi spadek o prawie dwieście tysięcy samochodów. Jednakże we wszystkich krajach, z perspektywy długoterminowej, zauważalny jest wzrost w ciągu ostatnich dziewięciu lat” – tłumaczy Karolina Topolova z AURES Holdings, cytowana przez MotoFakty.

W 2023 roku w Czechach na rynku wtórnym pojawiło się 808 600 samochodów używanych. Na Słowacji ich liczba wyniosła z kolei 415 700. Dla porównania w Polsce te statystyki wyniosły 1920 800. Wśród ofert na rynku wtórnym na Słowacji i w Czechach nowe auta stanowią 8,5 proc. W Polsce z kolei statystyka ta wynosi jedynie 6 procent. Mediana ceny za samochody używane wzrosły jak jeden mąż we wszystkich krajach. W 2023 roku za auto używane w Czechach trzeba było średnio zapłacić 35 820 zł, na Słowacji – 36 507, a w Polsce – 29 700 złotych. Ceny podniosły się w Czechach o 66 proc., na Słowacji o 60 proc., a w Polsce o 134 proc. w porównaniu chociażby z 2015 rokiem. W Polsce średnia wieku aut używanych oferowanych na rynku wtórnym wynosi 12,8 lat.

Jakie samochody były najczęściej oferowane na rynku wtórnym w Polsce?

prawo jazdy senior seniorzy badania
Freepik

Najczęściej oferowanym samochodem na rynku wtórnym w Polsce był Opel Astra (2,8 proc.). Za nim znalazł się model Audi A4 (2,3 proc.) i Volkswagen Golf (2,2 proc.). W Czechach góruje Skoda, która zajęła całe podium – Octavia, Fabia oraz Superb. Na Słowacji klienci najczęściej sięgali po Skodę Octavia, a następnie Skodę Fabię i Volkswagena Passata. W przypadku aut elektrycznych w Polsce największą popularnością cieszyły się modele Polsce Nissana Leaf, BMW i3 i Tesla Model 3, w Czechach – Škoda Enyaq, BMW i3 i Tesla Model 3, a w Słowacji – Tesla Model 3, Nissan Leaf oraz BMW i3.

Jesteście zaskoczeni wynikami tego zestawienia? Spodziewaliście się, że w Czechach i na Słowacji rynek aut wtórnych wygląda dosyć podobnie jak w Polsce? A może lubicie tam jeździć i kupować pojazdy? Dajcie nam znać, wasza opinia jest dla nas istotna!

Przeczytaj również