Samochody elektryczne opanują całą Europę? Według najnowszych danych za 13 lat będzie ich prawie 130 milionów!

Samochody elektryczne opanują całą Europę? Według najnowszych danych za 13 lat będzie ich prawie 130 milionów!

samochody spalinowe elektryczne wady zalety (2)

Podaj dalej

Z raportu przedstawionego przez EY i Eurelectric wynika, że do 2030 roku liczba samochodów elektrycznych, które będą zarejestrowane na terenie Europy wzrośnie aż do 65 milionów. Mowa tutaj zatem o sporej popularyzacji elektryków, ponieważ aktualnie w Europie jest ich zarejestrowanych około 5 milionów. W ciągu kolejnych pięciu lat liczba ta ma zwiększyć się z 65 mln do 130 mln aut! Czy czeka nas prawdziwa rewolucja, jeśli chodzi o rynek samochodowy?

Sprzedaż samochodów elektrycznych wzrośnie? Aktualnie trudno to oszacować, choć plany są bardzo duże

samochody elektryczne
fot. pixabay

Jeden z członków EY Michał Lesiuk w specjalnym komunikacie prasowym poinformował, że wzrost sprzedaży pojazdów elektrycznych będzie spowodowany kilkoma ważnymi czynnikami. – Przede wszystkim należy wskazać na regulacje ogłaszane zarówno na poziomie Unii Europejskiej, jak i poszczególnych państw członkowskich. Jasno wskazują one, że w perspektywie najbliższych dekad można spodziewać się wygaszania produkcji aut spalinowych – tłumaczy Lesiuk.

Tak duża popularyzacja samochodów elektrycznych będzie musiała skutkować stworzeniem znacznie większej liczby punktów ładowania tych samochodów. Do 2035 roku konieczne jest bowiem wyprodukowanie około 65 milionów punktów ładowania. 9 milionów z nich ma stanowić stacje ogólnodostępne. Ciekawe, czy ten plan uda się wykonać, zwłaszcza, jeśli spojrzymy na liczbę stacji ładowania, jaka w tym momencie jest dostępna dla posiadaczy elektryków. Konieczne jest też osiągnięcie szybkiego porozumienia z dostawcami energii.

Elektryki niedługo opanują całą Europę. To koniec samochodów z silnikami spalinowymi?

fot. pixabay

Do tego, że elektryki prędzej czy później opanują nasze drogi nikogo nie trzeba specjalnie przekonywać. Mimo tego takie liczby budzą w nas spore uznanie. Czy to definitywny koniec samochodów z silnikami spalinowymi? Pewnie nie, jednak elektryki w najbliższym czasie mają stać się naprawdę poważną alternatywą dla tego typu samochodów. Z niecierpliwością będziemy zatem przyglądać się rozwojowi wydarzeń i temu, jak elektromobilność opanuje polskie drogi.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News