Przez takie błędy nie dostaniesz wypłaty odszkodowania z OC. Kierowcy ciągle o tym zapominają

Informacje przedstawione przez Polską Izbę Ubezpieczeń stawiają sprawę jasno – w roku ubiegłym zakłady ubezpieczeń wypłaciły łącznie wszystkim poszkodowanym ponad 10 miliardów złotych, na co złożyło się ponad milion szkód, jakie miały miejsce na drogach. Często jednak nie jest łatwo otrzymać pieniądze za szkodę. Dzieje się tak z powodu niedopatrzeń ze strony kierowców. Jakie najczęściej błędy powodują utrudnienie w wypłaceniu odszkodowania z ubezpieczenia OC? Na to pytanie odpowiemy w naszym artykule. Zapraszamy do lektury.

uszkodzony-samochod-ubezpieczenie-freepik
Podaj dalej

Jak otrzymać szybko odszkodowanie z OC? Musicie pamiętać o kilku czynnościach

ubezpieczenie samochodu kierowca
fot. freepik

Ubezpieczenie OC jest w Polsce obowiązkowe. Za spóźnienie w opłacie ubezpieczenia grożą wysokie kary. O tym wszyscy kierowcy raczej już pamiętają, albo starają się pamiętać. Jakie jednak błędy mogą doprowadzić do utrudnienia w wypłaceniu odszkodowania? Okazuje się, że bardzo często popełniamy proste gafy, które mocno komplikują cały proces i znacznie go wydłużają.

„Szkodę zgłasza poszkodowany. Zazwyczaj robi to w firmie, która ubezpieczyła sprawcę zdarzenia drogowego. Niekiedy może też zgłosić sprawę swojemu ubezpieczycielowi w ramach tzw. bezpośredniej likwidacji szkód. Wówczas dostaje odszkodowanie od firmy, w której kupił OC, a ubezpieczyciele rozliczają szkodę między sobą. Zgodnie z przepisami na wypłatę odszkodowania czeka się maksymalnie 30 dni. Czas od zgłoszenia do wypłaty jest zazwyczaj o wiele krótszy. U nas to nawet kilka godzin, jeżeli dostaniemy kompletny opis zgłoszenia i wszystkie potrzebne dane o sprawcy i jego polisie. Niestety wielu kierowców ma problem z właściwym skompletowaniem niezbędnych informacji” – tłumaczy odpowiedzialna za obszar likwidacji szkód w Compensa TU SA Vienna Insurance Group – Monika Lis-Stawińska, cytowana przez serwis Auto Świat.

Przy zgłaszaniu szkody z OC warto pamiętać o kilku zasadach, które są bardzo ważne w całym procesie ubiegania się o pieniądze z ubezpieczenia. Przede wszystkim trzeba podać pełne dane i opis szkody. Niezbędne jest wypisanie takich danych jak: imię i nazwisko, dane do kontaktu, numery rejestracyjne, marki i kraje rejestracji aut, numer polisy OC oraz szczegółowy i kompletny opis okoliczności całego zdarzenia, jakie miało miejsce. A zgłoszenie z niekompletnymi informacjami to prosta droga do tego, aby wydłużyć znacząco proces uzyskania funduszy z OC.

Zgłoszenia kierowców często są niekompletne. A to powoduje, że wypłata odszkodowania potrwa o wiele dłużej

ubezpieczenie-oc-ac-jak-oszczedzic-2
fot. freepik

„Bardzo często zdarza się, że zgłoszenia zawierają niepełne informacje. Jeżeli opis szkody jest lakoniczny, rozpatrywanie sprawy może się wydłużyć. Przypominam, że warto wozić ze sobą w aucie wzór tzw. wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym. Gdy w całości wypełnimy ten dokument, mamy pewność, że pozyskaliśmy wszystkie informacje, których potrzebuje ubezpieczyciel” – podkreśla Monika Lis-Stawińska.

Przy wysyłaniu zgłoszenia trzeba też pamiętać o wypełnieniu oświadczenia sprawcy. Pamiętać trzeba też o zdjęciach z miejsca zdarzenia oraz o szybkim zgłoszeniu szkody. Im szybciej to zrobicie, tym lepiej dla całej sprawy. Jak sami zatem widzicie, jest kilka zasad, których przestrzeganie jest praktycznie niezbędne, jeśli myślicie o szybkim rozwiązaniu waszej sprawy.

Przeczytaj również