Przerejestrowanie auta. Zapomnisz o tej dacie? Narazisz się na poważne problemy

Już od stycznia 2024 roku w życie wejdą nowe przepisy. Na ich mocy zmieni się zupełnie obowiązek dotyczący przerejestrowania samochodów. Tym samym osoby, które kupiły samochód uszkodzony lub niezarejestrowany, będą w przyszłości mierzyły się z większymi problemami. Kary za niedotrzymanie terminów związanych z przerejestrowanie auta, znacznie bowiem wzrosną. Szczegóły na temat nowych regulacji, które zostaną wdrożone w życie już od 1 stycznia, znajdziecie w naszym artykule, w którym szerzej zajmujemy się tym tematem.

samochód mandat wygląda tablica tablice rejestracyjne rejestracyjna rejestracja
Podaj dalej

Przerejestrowanie samochodu w 2024 roku. W życie wchodzą nowe przepisy, z którymi trzeba się zapoznać

Zmiany zostały znowelizowane 7 lipca 2023 roku. Wejdą w życie wraz z 1 stycznia nowego roku. Będą one głównie dotyczyły konieczności złożenia wniosku o rejestracje samochodu przez właściciela pojazdu w ciągu 30 dnia od:

  • nabycia pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  • dopuszczenia do obrotu przez Krajową Administrację Skarbową pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa niebędącego członkiem UE;
  • sprowadzenia pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z państwa członkowskiego UE.

„Obowiązek złożenia wniosku o przerejestrowanie pojazdu w terminie 30 dni nie będzie dotyczył wszystkich. Zgodnie z nowelizacją ustawy koniecznością będą objęci prywatni właściciele pojazdów używanych. Dealerzy na tę czynność mają 90 dni, zwłaszcza w przypadku aut kupionych w formie trade-in oraz buy back” – tłumaczy Marcin Korzeniewski z autoplac.pl. Od 1 lipca 2023 roku w naszym kraju przerejestrowanie auta zarejestrowanego w Polsce z zachowaniem dotychczasowego pozwolenia kosztuje 66,50 zł. Rejestracja auta osobowego, które sprowadzone jest z zagranicy oznacza z kolei wydatek w wysokości 160 złotych.

Kary za zwłokę z przerejestrowaniem samochodu znacząco wzrosną. Kierowcy muszą być na to gotowi

rejestracja online
fot. motofakty

W przypadku, kiedy auto zostało sprowadzone z kraju, które nie należy do Unii Europejskiej przed 1 stycznia 2024 roku, konieczne będzie rejestrowanie auta w ciągu 30 dni od dnia sprowadzenia. Niedopełnienie rejestracji auta będzie karane od Nowego Roku według nowych stawek. Właściciel auta, który nie złożył wniosku o przerejestrowanie w ciągu 30 dni, zapłaci 500 złotych kary. Dealer, który nie złożył wniosku o przerejestrowanie auta w terminie 90 dni, musi liczyć się z karą w wysokości 1000 złotych. W przypadku niezłożenia wniosku w ciągu 180 dni, kara dla właściciela auta wzrośnie do 1000 złotych, a dla dealera do 2000 złotych. Mowa tutaj zatem o sporym wzroście, względem poprzednio obowiązujących stawek.

„Uregulowanie stawki kary pieniężnej w nowych przepisach za nie zawiadomienie starosty o zbyciu pojazdu w ustalonym terminie, to zmiana na plus. Po 1 stycznia 2024 roku kara będzie odgórnie ustaloną, jednolitą kwotą w wysokości 250 zł. Dotychczas mogła być równa różnym wysokościom, w przedziale od 200 zł do 1 000 zł” – tłumaczy Marcin Korzeniewski, cytowany przez serwis MotoFakty.

Przeczytaj również