Prawo jazdy przejdzie prawdziwą rewolucję. Ambitne plany Ministerstwa Cyfryzacji

Prawo jazdy może w najbliższym czasie przejść duże zmiany. Ministerstwo Cyfryzacji ma plan, aby wprowadzić w życie elektroniczne prawo jazdy, które będzie można używać na terenie całej Europy. Polska tym samym ma się stać jednym z 19 krajów, które wezmą udział w specjalnym programie pilotażowym. O co dokładnie chodzi i jakie zmiany mogą nastąpić, jeśli chodzi o prawo jazdy? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie w naszym artykule, w którym zajmujemy się dogłębniej tym tematem. Ale już teraz uprzedzamy – szykuje się prawdziwa rewolucja, która wprowadzi duże zmiany!

prawo jazdy terminowe bezterminowe wymiana obowiązek
Podaj dalej

Prawo jazdy nie będzie nam potrzebne także w Europie? Wiele na to wskazuje, rusza innowacyjny projekt

senior seniorzy prawo jazdy badanie badania
M.Zabolski

W Polsce kierowcy nie muszą mieć przy sobie podczas jazdy prawa jazdy. W przypadku kontroli ze strony funkcjonariuszy policji, dane są sprawdzane w elektronicznym systemie. Ponadto prawo jazdy można mieć przy sobie w aplikacji mObywatel, gdzie znajdziemy informacje dotyczące mandatów, które otrzymaliśmy oraz liczbie punktów karnych z datą ich usunięcia. Okazuje się jednak, że Ministerstwo Cyfryzacji chce poszerzyć tę usługę do tego stopnia, że nie będziemy musieli posiadać przy sobie prawa jazdy także podczas podróży zagranicznych. Jak dokładnie miałoby to wyglądać? Już tłumaczymy.

Polska jest jednym z 19 krajów, które chcą wziąć udział w pilotażowym programie, umożliwiającym stworzenie w przyszłości specjalnej europejskiej bazy kierowców. Wtedy wszyscy obywatele Unii Europejskiej mogliby na terenie całego kontynentu korzystać z elektronicznego dokumentu. Pilotaż ma potrwać do kwietnia 2025 roku i jest on częścią projektu „Potential for European Digital Identity”. W przyszłości w założeniu europejskie portfele mają mieć więcej korzyści dla obywateli, niż tylko możliwość posiadania elektronicznego prawa jazdy. Mają one znacząco poprawić komfort podróżowania po całej UE. Byłaby to spora rewolucja w porównaniu do tego, w jaki sposób to wszystko wygląda aktualnie. Ale trzeba pamiętać, że taki projekt wymaga dużej pracy i na pewno póki co trzeba będzie jeszcze poczekać, aż wszystko zostanie dopracowane na ostatni guzik. Warto jednak pochwalić całą ideę.

Europejski portfel miałby działać na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej. Co z tego wyjdzie? Trzeba uzbroić się w cierpliwość

Cyfrowy europejski portfel ma działać w postaci kodu QR, który będzie generowany w aplikacji i będzie służył zagranicznym służbom do zweryfikowania danych kierowców. Póki co jednak trzeba poczekać na więcej szczegółów w tym temacie, choć trzeba przyznać, że cały projekt wygląda bardzo interesująco. Nie wiadomo jednak na razie, kiedy dokładnie takie rozwiązania miałyby zostać wprowadzone w życie. Póki co sam projekt trwa i musimy poczekać na więcej informacji. W każdym bądź razie, jeśli tylko nabędziemy wiedzę w tym temacie, niezwłocznie będziemy was o tym informować. Trzeba przyznać, że projekt wygląda ciekawie i miejmy nadzieję, że rozwinie się na tyle dobrze, że nasz komfort podróżowania po krajach Unii Europejskiej będzie znacząco wyższy, niż dotychczas. A wy co sądzicie na ten temat? Uważacie, że takie rozwiązanie będzie dla was przydatne? Dajcie koniecznie nam znać, wasza opinia jest dla nas istotna!

Przeczytaj również