Prawo jazdy czekają zmiany. Najmocniej oberwie się seniorom – ciekawe, czy ten pomysł zostanie przeforsowany
Unia Europejska chce maksymalnie zwiększyć bezpieczeństwo na drogach i zmniejszyć liczbę ofiar wypadków. Plan bardzo ambitny, choć wcale nie będzie łatwo go zrealizować. Mimo tego już teraz są planowane wprowadzenie zmian, jeśli chodzi o działanie prawo jazdy. Unia Europejska chce wprowadzić zmiany daty ważności prawa jazdy. Na mocy nowych przepisów, dokument miałby być ważny 5 lat. Aktualnie ta data wynosi 15 lat, więc mówimy tutaj o sporej rewolucji i dużych zmianach, które z pewnością będą miały duży wpływ na kierowców. Kierowcy na mocy nowych przepisów co 5 lat mieliby stawiać się na badaniach lekarskich. Póki co mowa jednak o zmianie przepisów dla konkretnej grupy kierowców.
Nowe przepisy wprowadzone w życie przez Unię Europejską miałyby dotyczyć seniorów – mowa tutaj o osobach powyżej 65 roku życia. Wszystkie osoby po osiągnięciu tego wieku miałyby termin ważności dokumentu na 5 lat i właśnie co taki okres miałyby dostarczać aktualne wyniki badań lekarskich. Po 75. roku życia okres ważności prawa jazdy miałby mieć 2 lata, natomiast po osiągnięciu 80. roku życia mówilibyśmy tutaj już tylko o rocznym prawie jazdy. To spore zmiany, które z pewnością mocno dotknęłyby kierowców. Ciekawe co na to wszystko powiedzą seniorzy. Raczej zachwyceni nie będą.
Unia Europejska chce rozszerzenia badań lekarskich. Ciekawe co na to kierowcy, szykuje się spora burza o te przepisy
Unia Europejska oprócz klasycznych badań lekarskich chciałaby także wprowadzenia badań psychologicznych oraz badań dla seniorów pod kątem szybkości reakcji. W związku z tym otrzymanie pieczątki potwierdzającej zdolność do jazdy byłoby znacznie trudniejsze niż dotychczas. Ponadto możliwe jest wprowadzenie zakazu jazdy w nocy dla osób zaawansowanych wiekowo. Wydaje się więc to mocno kontrowersyjne, natomiast znając UE będą te przepisy mocno przez nich forsowane, aby zmniejszyć liczbę wypadków na drogach. Wydaje się jednak, że aż tak drastyczne zmiany w przepisach mogą wywołać efekt odwrócony od zamierzonego. Ale co my tam wiemy…
Samochody często dla seniorów są tak naprawdę jedynym środkiem transportu. Ograniczenie możliwości poruszania się nimi, może więc być dla wielu z nich bardzo bolesne. Konieczne jest zatem rozsądne przyjrzenie się sprawie i wprowadzenie w te przepisy jakiegoś kompromisu. W przeciwnym razie może szykować się dużo skarg i protestów, co nie byłoby niczym dziwnym, biorąc pod uwagę tak wielką rewolucję, jaką Unia Europejska chciałaby wprowadzić na drogach. O wszystkich kolejnych decyzjach i zmianach w tym pomyśle będziemy was na bieżąco informować. Co sądzicie o tych ograniczeniach? Dajcie nam znać!