Rok 2023 rok był dla Audi czasem działań w zakresie ochrony bioróżnorodności. Akcja godna podziwu
Audi w 2023 roku zoptymalizowało wskaźnik różnorodności biologicznej analogiczny do wskaźnika obniżania emisyjności. Indeks ten umożliwia Audi wykorzystanie kluczowych danych do oceny każdej lokalizacji i określenia wiążących celów. Dotyczy to pytań takich jak: Czy fasady i dachy budynków są zazielenione? Jak zagospodarowane są tereny otwarte? Czy pracownicy są świadomi tej kwestii, na przykład poprzez szkolenia? Dzięki temu Audi może określić, w jakim stopniu jego obiekty promują bioróżnorodność, a także opracować strategię poprawy równowagi naturalnej i zmierzyć jej sukces. „Każde stworzenie ma znaczenie” – mówi dr Rüdiger Recknagel, kierownik ds. ochrony środowiska w Audi. „Nasze zaangażowanie w różnorodność biologiczną wyraża się poprzez wiele małych, ale kluczowych koncepcji i działań”.
Kilka kilometrów za bramą fabryki w Ingolstadt, na powierzchni 1,24 hektara, powstaje obecnie nowe siedlisko dla zagrożonych gatunków zwierząt i roślin: Audi AzuBioTop. Pomysł na projekt wyszedł od stażystów Audi. Od października 2022 r. młodzi pracownicy Audi stopniowo sadzili łąki drzew owocowych i kwiatów, a także siedlisko zastępcze dla jaszczurek piaskowych.
Prace trwały w kilku krajach, także w Meksyku i na Węgrzech. Jaki był ich efekt?
Aktualnie na terenie Ingolstadt trawniki są przekształcane w łąki dzikich kwiatów, co ma na celu zapewnienie siedliska dla flory i fauny. Projekt ma przekształcić łącznie 20 tys. metrów kwadratowych w siedliska łąkowe. W celu podniesienia świadomości na temat wielu projektów bioróżnorodności zarówno wśród pracowników, jak i odwiedzających, powstał biotop stepping stone. Park umożliwia migrację gatunków dzięki sieci poszczególnych biotopów, takich jak drzewa, nieutwardzone pastwiska i tereny podmokłe. W przygotowaniu jest więcej takich odskoczni.
Prace dotyczące ochrony bioróżnorodności miały także miejsce w Chinach, Meksyku czy na Węgrzech. W ostatnim z wyżej wymienionych miejsc 2023 rok był okiem transformacji zarządzania terenami zielonymi. Opracowano nowy plan koszenia, aby zwiększyć liczbę rzadko koszonych lub całkowicie niekoszonych obszarów. Takie podejście daje kwitnącym tam roślinom więcej możliwości produkcji i rozprzestrzeniania nasion. W dłuższej perspektywie zamieni to jednolite trawniki w łąki pełne kwiatów. Ponadto pracownicy Audi zasadzili ogród ziołowo-przyprawowy o powierzchni 100 metrów kwadratowych z ponad 500 rodzimymi lub adaptowalnymi roślinami leczniczymi, przyprawami i roślinami aromatycznymi.
źródło: materiały prasowe Audi