Policja rozpoczyna nową akcję. Potrwa ona przez pół miesiąca i zakłada naprawdę surowe kary dla kierowców

Funkcjonariusze policji dopiero co zakończyli specjalną akcję świąteczną, a już teraz rozpoczęli kolejną obławę na kierowców. Wszystko z powodu Nowego Roku i okresu wzmożonych kontroli dróg przez funkcjonariuszy. Na czym będzie polegała noworoczna akcja policjantów? Szczegóły na ten temat znajdziecie w naszym artykule, w którym szerzej zajmujemy się tą sprawą.

przepis przepisy korytarz życia
Podaj dalej

Policja rozpoczyna noworoczną akcję. Wszystko po to, aby nadal edukować kierowców odnośnie skutków jazdy pod wpływem alkoholu

Źródło: Lubuska Policja

Akcja policji ruszyła już w sobotę, 30 grudnia i potrwa aż do 15 stycznia 2024 roku. Policjanci będą współpracowali podczas tej akcji z partnerami Yanosikiem oraz firmą Screen Network. Wszystko z powodu wzmożonej liczby imprez sylwestrowych i karnawałowych, które mogą sprawić, że na drogach pojawi się więcej pijanych kierowców. Akcja „Myśl Trzeźwo” organizowana jest co roku przez policjantów. Z roku na rok widoczne są poprawy, jeśli chodzi o liczby, ale w dalszym ciągu są to dane dalekie od ideału, jeśli skupimy się na szczegółach. W 2022 roku uczestnicy ruchu drogowego w naszym kraju pod wpływem alkoholu spowodowali bowiem aż 1 729 wypadków, w wyniku których śmierć poniosło 220 osób. Rannych zostało 1 964 osób.

Najwięcej wypadków spowodowali kierowcy. Z ich winy doszło do wypadków w liczbie 1415, w których zginęły 172 osoby. To mniej o 187 wypadków i 40 osób zabitych względem 2021 roku, jednak w dalszym ciągu te dane, tak jak wspominaliśmy wcześniej, są dalekie od optymizmu i trzeba sobie to jasno powiedzieć. „W 2022 roku policjanci przeprowadzili 12 453 495 badań kierowców na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Liczba ta świadczy o tym, że osoby prowadzące pojazd w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości nie mogą czuć się bezkarne, bowiem prawdopodobieństwo ujawnienia takiego czynu jest bardzo duże, a konsekwencje bardzo poważne” – tłumaczy Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, cytowany przez serwis moto.pl.

Policjanci planują wzmożoną akcję. Chcą cały czas edukować kierowców o właściwym zachowaniu za kółkiem

policja punkty karne
malopolska.policja.gov.pl

Podczas wzmożonej akcji policjantów, oprócz kontroli na drogach, trwa akcja edukacyjna, która ma na celu edukowanie kierowców, jak bardzo niebezpieczna jest jazda pod wpływem alkoholu i jakie niebezpieczne skutki może przynieść. To o tyle istotne, że wielu prowadzących pojazdy o tym cały czas zapomina. Przypomnijmy, że kierowcy, który wsiądzie w auto mając pomiędzy 0,2 a 0,5 promila grozi 15 punktów karnych i sprawa w sądzie. Dostanie też zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat. Kara finansowa może sięgać nawet 30 tysięcy złotych, ale nie może być przy tym niższa od 2,5 tys. zł. To pokazuje, jak surowo karani są w naszym kraju kierowcy, którzy pod wpływem alkoholu decydują się wsiąść za kółko.

Przeczytaj również