Policja rozpoczyna noworoczną akcję. Wszystko po to, aby nadal edukować kierowców odnośnie skutków jazdy pod wpływem alkoholu
Akcja policji ruszyła już w sobotę, 30 grudnia i potrwa aż do 15 stycznia 2024 roku. Policjanci będą współpracowali podczas tej akcji z partnerami Yanosikiem oraz firmą Screen Network. Wszystko z powodu wzmożonej liczby imprez sylwestrowych i karnawałowych, które mogą sprawić, że na drogach pojawi się więcej pijanych kierowców. Akcja „Myśl Trzeźwo” organizowana jest co roku przez policjantów. Z roku na rok widoczne są poprawy, jeśli chodzi o liczby, ale w dalszym ciągu są to dane dalekie od ideału, jeśli skupimy się na szczegółach. W 2022 roku uczestnicy ruchu drogowego w naszym kraju pod wpływem alkoholu spowodowali bowiem aż 1 729 wypadków, w wyniku których śmierć poniosło 220 osób. Rannych zostało 1 964 osób.
Najwięcej wypadków spowodowali kierowcy. Z ich winy doszło do wypadków w liczbie 1415, w których zginęły 172 osoby. To mniej o 187 wypadków i 40 osób zabitych względem 2021 roku, jednak w dalszym ciągu te dane, tak jak wspominaliśmy wcześniej, są dalekie od optymizmu i trzeba sobie to jasno powiedzieć. „W 2022 roku policjanci przeprowadzili 12 453 495 badań kierowców na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Liczba ta świadczy o tym, że osoby prowadzące pojazd w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości nie mogą czuć się bezkarne, bowiem prawdopodobieństwo ujawnienia takiego czynu jest bardzo duże, a konsekwencje bardzo poważne” – tłumaczy Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, cytowany przez serwis moto.pl.
Policjanci planują wzmożoną akcję. Chcą cały czas edukować kierowców o właściwym zachowaniu za kółkiem
Podczas wzmożonej akcji policjantów, oprócz kontroli na drogach, trwa akcja edukacyjna, która ma na celu edukowanie kierowców, jak bardzo niebezpieczna jest jazda pod wpływem alkoholu i jakie niebezpieczne skutki może przynieść. To o tyle istotne, że wielu prowadzących pojazdy o tym cały czas zapomina. Przypomnijmy, że kierowcy, który wsiądzie w auto mając pomiędzy 0,2 a 0,5 promila grozi 15 punktów karnych i sprawa w sądzie. Dostanie też zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat. Kara finansowa może sięgać nawet 30 tysięcy złotych, ale nie może być przy tym niższa od 2,5 tys. zł. To pokazuje, jak surowo karani są w naszym kraju kierowcy, którzy pod wpływem alkoholu decydują się wsiąść za kółko.