Polacy chętnie kupują auta używane. Jakie kolory pojazdów cieszą się największą popularnością?

Auta używane są często kupowane przez Polaków. Jesteście jednak ciekawi, po jakie odcienie konkretnych modeli samochodów najczęściej sięgamy? Z najnowszego raportu firmy carVertical można łatwo wywnioskować, które kolory cieszą się największą popularnością wśród Polaków. Szczegółów na ten temat dowiecie się w naszym artykule, w którym zajmujemy się szerzej tym tematem.

zadowolenie kierowcy samochód
Podaj dalej

Które auta używane są najczęściej kupowane przez Polaków? Na jakie kolory najczęściej się decydujemy?

kierowcy opłata za wjazd do miasta

Jeśli chodzi o samochody używane, które w ostatnim czasie było sprowadzane do Polski, to 26,9 proc. aut używanych było szarych, 21 proc. białych, a 19,2 proc. czarnych. W 2000 roku udział szarych aut w Polsce wynosił nawet 30,8 procent. Kolor czarny natomiast cieszy się zmienną popularnością – zarówno kiedyś, jak i teraz. Z 29,5 proc. popularność spadała nawet do 15 procent, więc jak widać, Polacy mają zmienne zdanie, jeśli chodzi o zakup samochodów w tym właśnie kolorze. Wielu kierowców unika jednak zakupu jasnych kolorów, bowiem te w kolejnych latach tracą swój blask, co ma oczywiście wydatny wpływ na wartość pojazdów.

„Kolory biały, srebrny, szary i czarny są modne na całym świecie. Żywe, jaskrawe kolory pozostają raczej na drugim planie. Warto jednocześnie zauważyć, że w odpowiedzi na specyficzne preferencje rynku, niektórzy producenci oferują już mniejszy wybór kolorów niż kiedyś. Producenci oferują obecnie nabywcom mniejszy wybór kolorów. Kilka dekad temu widzieliśmy wiele kolorowych pojazdów, ale teraz palety bardzo się zmieniły. Większość użytkowników nie chce wyróżniać się z tłumu i wybiera pojazdy w stonowanych barwach. Niektórzy kierowcy dostrzegają nawet, że sprzedaż samochodu, który jest na przykład czerwony lub żółty, trwa znacznie dłużej niż sprzedaż tego samego pojazdu w kolorze czarnym lub srebrnym” – tłumaczy Matas Buzelis, ekspert motoryzacyjny z firmy carVertical.

Przykładowo, kolor żółty nigdy w naszym kraju nie cieszył się duża popularnością. W 2020 roku wskaźnik samochodów o tym kolorze na polskim rynku wyniósł 1,3 procent. Kolor czerwony z kolei zanotował niedawno wzrost do 9,3 procent. Niebieska barwa z kolei traci swoją pozycję z roku na rok – aktualnie wynosi 11 procent, a kiedyś wynosiła nawet niespełna 20. To pokazuje, że preferencje i upodobania Polaków wraz z biegiem czasu mocno się zmieniają.

Kolory samochodów używanych, które są na topie, wzmacniają wartość auta. Sprzedawcy doskonale o tym wiedzą

kierowcy prawo jazdy przepisy UE
fot. freepik

Mała popularność kolorów, które kiedyś były niezwykle często wybierane przez kierowców, otwiera furtkę dla kupujących, którzy mogą postawić na auta w mało popularnych kolorach, aby jednak trochę zaoszczędzić na zakupie dobrego samochodu. „Zafascynowani atrakcyjnym kolorem używanego samochodu nie zapominajmy, że zbyt idealny wygląd może świadczyć o niedawnych naprawach blacharsko-lakierniczych. Zawsze warto mieć pod ręką czujnik grubości lakieru i w taki „bezduszny, cyfrowy sposób” opanować trochę ekscytację związaną z zakupem używanego samochodu” – tłumaczy ekspert, który tym samym ostrzega kierowców, którzy chcą kupić auta używane przed wpływem mało uczciwych sprzedawców, których przecież nie brakuje. A wy, jaki kolor aut najbardziej lubicie? Ciekawią nas wasze preferencje w tym temacie!

Przeczytaj również