Poduszki powietrzne często ratują życie kierowcom. Co warto o nich wiedzieć?

Poduszki powietrzne często ratują życie kierowcom. Co warto o nich wiedzieć?

Czy stare poduszki powietrzne są bezpieczne

Podaj dalej

Poduszki powietrzne to niezwykle ważne wyposażenie każdego samochodu, które w przeszłości już wielokrotnie ratowały skórę wielu kierowcom. Bardzo często od odpowiedniego działania tego wyposażenia zależy nasze życie podczas sytuacji kryzysowych. Co warto wiedzieć o poduszkach powietrznych? O czym należy pamiętać? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie w naszym artykule!

Poduszki powietrzne ratują życie wielu kierowcom. Co należy o nich wiedzieć i o czym trzeba pamiętać?

ferrari poduszki powietrzne

Poduszki powietrzne składają się z trzech elementów, o których należy pamiętać. Mowa tutaj o układzie aktywującym, generatore gazu oraz elastycznym pojemniku. Jak działają poduszki powietrzne? To bardzo proste – w ciągu jedynie 10 milisekund od zdarzenia drogowego, system aktywujący przesyła sygnał do generatora gazu, który wówczas rozpoczyna napełnianie poduszki. Już po 40 milisekundach poduszka jest gotowa, by wyłapać rozpędzone ciało kierowcy podczas wypadku. Brzmi to prosto, jednak w praktyce nie zawsze tak jest.

Inżynierowie samochodowi określają czas trwałości poduszek powietrznych na okres od 10 do 15 lat. Na nadwoziu zazwyczaj umieszczane są specjalne tabliczni znamionowe, które sugerują datę wymiany airbagów. Zastanawiacie się zapewne, co w przypadku, gdy poduszka powietrzna wystrzeli w trakcie zdarzenia drogowego. W takim wypadku profesjonalna naprawa nie należy do tanich rzeczy – w ASO za wymianę czołowych poduszek trzeba czasami zapłacić kwotę nawet w wysokości 20 tysięcy złotych. W prywatnym warsztacie z kolei za taką usługę należy zapłacić kilka tysięcy złotych, co także nie jest małym wydatkiem.

Poduszki są obowiązkowym elementem wyposażenia każdego samochodu. Nie bagatelizujcie tego problemu

Poduszki powietrzne
Fot. pixabay.com

Jak sami zatem widzicie poduszki powietrzne są ważnym elementem wyposażenia każdego pojazdu. Jeśli będziecie na etapie kupna samochodu używanego pamiętajcie, by przeprowadzić szczegółową diagnostykę, dzięki której dowiecie się, czy dane auto nie posiada atrapy airbargu. Nie bagatelizujcie tego problemu, bo poduszki powietrzne w sytuacjach kryzysowych mogą uratować życie. Miejcie to na uwadze.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News