Planujesz jechać za granicę? Uważaj, są wzmożone kontrole. Do większości krajów nie wjedziesz! Zobacz, na co musisz uważać

Od piątku zostały ponownie otwarte hotele, dlatego też na drogach nie brakuje turystów. Przekonało się o tym między innymi Zakopane, gdzie ruch na Krupówkach był w ostatnim czasie bardzo zauważalny. Jeśli myślicie jednak o wyjeździe za granicę, dokładnie to przemyślcie. Europejskie kraje postanowiły wprowadzić wzmożone kontrole.

Planujesz jechać za granicę? Uważaj, są wzmożone kontrole. Do większości krajów nie wjedziesz! Zobacz, na co musisz uważać
Podaj dalej

Lepiej zostań w Polsce

Kontrole na granicach
Kontrole na granicach

Wielu turystów postanowiło ruszyć w góry. Jeśli myślicie jednak o wyjeździe za granicę na przykład do Słowacji, Czech czy Niemiec, dokładnie to przemyślcie. Kontrole są bardziej skrupulatne, niż kiedykolwiek wcześniej!

Słowacy jako pierwsi zaostrzyli działania związane z COVID-19. Zamknęli większość granic, a na przejściach, przez które można wjechać do tego kraju, panuje zwiększony nadzór. Osoba przekraczająca granicę ze Słowacją musi mieć test z negatywnym wynikiem COVID-19, wykonany nie wcześniej niż 72 godzin przed przekroczeniem granicy. Jeśli go nie macie, zostaniecie zesłani na kwarantannę.

Chcesz wyjechać? Przemyśl to dwa razy!

W Czechach z kolei w dalszym ciągu obowiązuje stan wyjątkowy. Dlatego też czeskie przepisy zabraniają wjazdu do kraju w celach turystycznych. Jeśli masz negatywny wynik testu to możesz w uzasadnionym przypadku wjechać do Czech, ale jeśli chcesz być tam dłużej niż przez 12 godzin, musisz wypełnić elektroniczny formularz. Oprócz tego i tak zostaniesz poddany kwarantannie na co najmniej 5 dni.

Jeśli chodzi o Niemcy, to sytuacja wygląda tutaj nieco inaczej. Najważniejsze jest to, z jakiego landu zamierzasz przekroczyć granicę. W większości przypadków czeka cię kwarantanna lub szereg badań i innych formalności. Pamiętajcie zatem o tym, zanim wpadniecie na pomysł wyjazdu do innego kraju. To, że u nas możecie teraz wypoczywać, nie oznacza, że możecie bez problemu przekraczać granicę. Uważajcie na konsekwencje!

Przeczytaj również