Oryginalne części zamienne do aut to ściema? Tak uważa jeden z ekspertów motoryzacyjnych

Oryginalne części zamienne do samochodów są często wybierane przez kierowców w momencie, kiedy trzeba dokonać zmiany starych komponentów. Czy jednak to właściwe posunięcie? Okazuje się, że są co do tego poważne wątpliwości. O co konkretnie chodzi? Tego dowiecie się z naszego artykułu, w którym szerzej zajmujemy się tym tematem.

nowe-przepisy-czesci-zamienne
Podaj dalej

Oryginalne części zamienne do samochodów są totalnie niepotrzebne? Tak uważa Maciej Oleksowicz

nowe-przepisy-czesci-zamienne
fot. Skoda

Łukasz Kijek w programie ‚Binzes Klasa”, który emitowany jest w serwisie money.pl w ostatnim czasie spotkał się z Maciejem Oleksowiczem, jednym z najbogatszych Polaków, który jest prezesem zarządu spółki Inter Cars. Ponadto, Oleksowicz jest kierowcą rajdowym, który startuje w mistrzostwach Polski i Europy. Panowie porozmawiali między innymi o oryginalnych częściach zamiennych do samochodów.

Oleksowicz w trakcie rozmowy powiedział, że oryginalne części zamienne oferowane przez producentów samochodów są zwykłą ściemą. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że kosztują one o wiele więcej, niż powinny. Oleksowicz poleca kupowanie zamienników od marek premium, które produkują je także dla producentów samochodów. Mimo tego wielu kierowców w dalszym ciągu decyduje się na zakup części od motoryzacyjnych marek, często przepłacając za te elementy.

Kierowcy decydują się na taki ruch, aby uprościć moment zakupu zamiennego elementu do samochodu. Jest to dosyć logiczne rozwiązanie, bowiem nie trzeba mieć w takich przypadkach wielkiej wiedzy i umiejętności, tylko zwracamy się do producenta, a on całą wymianę i proces robi za nas. Mimo tego zapominamy o kosztach, które mogłyby być znacznie niższe, gdybyśmy postanowili sprowadzić tę część z innego źródła. Maciej Oleksowicz rekomenduje, aby tego typu części kupować w niezależnych sieciach warsztatów samochodowych, które z roku na rok są coraz większą konkurencją na rynku dla serwisów autoryzowanych.

Niezależne warsztaty samochodowe są coraz większą konkurencją dla autoryzowanych serwisów. I trudno się temu dziwić

hamulce klocki hamulcowe czesci
piszczenie może być objawem zużycia klocków hamulcowych

Producenci samochodów, gdy kupują elementy zamienne dla swoich klientów zazwyczaj kierują się do fabryk od zewnętrznych dostawców. Potem kupując część dodają na dany element swoje logo oraz oczywiście naliczają odpowiednią marżę, aby móc później drożej sprzedać produkt klientom w autoryzowanych serwisach. W związku z tym chyba faktycznie lepiej czasami kilka razy przemyśleć dany zakup, niż bezmyślnie kierować się do producenta i przepłacać za produkt, który samemu można sobie zamówić o wiele taniej. Oleksowicz poruszył więc ciekawy temat, który powinien teraz wywołać w waszych głowach czas na refleksję, czy aby na pewno zgłaszania się do autoryzowanych serwisów ma w ogóle sens w przypadku zamawiania części zamiennych do samochodów.

źródło: money.pl

Przeczytaj również