Od września rośnie liczba wypadków na drogach. Kierowcy mogą być zaskoczeni dlaczego

Od września wzrosła gwałtownie liczba wypadków, która ma miejsce na drogach. Nie powinno to szczególnie dziwić, bowiem co roku właśnie w tym momencie roku statystyki, jeśli chodzi o wypadki idą mocno do góry. Trend ten trwa od września do stycznia. Jaki jest tego powód? Dlaczego liczba wypadków cały czas wzrasta? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszym artykule, gdzie staramy się rozwikłać tę zagadkę.

kierowcy z nowymi wnietami 2024
Podaj dalej

Od września rośnie liczba wypadków na drogach. Statystyki jasno to obrazują, nie jest dobrze

przepis przepisy korytarz życia
Pixabay

Analizy jasno pokazują, że najwięcej wypadków ma miejsce we wrześniu w godzinach od 16:00 do 19:00. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest nieustąpienie pierwszeństwa pieszym w miejscu do tego przeznaczonym. W 2022 roku tego typu wypadków było 4 609, a w ich wyniku 453 osoby zginęły. Ten niepokojący trend nadal się niestety pojawia, co nie wpływa dobrze na ogólnie postrzegane bezpieczeństwo na drogach w naszym kraju. Niestety, nie są to dobre informacje.

„Szybciej zapadający zmierzch oraz jesienno-zimowe warunki drogowe mogą powodować zbyt późne zauważenie pieszego czy wydłużyć drogę hamowania. Kierowcy muszą zwalniać w okolicach pasów, aby nie tylko mieć pewność, że nikt akurat nie przechodzi, ale także zauważyć osobę, która zbliża się do zebry i móc zatrzymać się na czas. W latach 2018-2021 następował znaczący spadek wypadków na przejściach dla pieszych, ale w roku 2022 odnotowano wzrost. W interesie wszystkich jest to, aby ponownie odwrócić ten trend” – mówi Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault, cytowany przez serwis MotoFakty.

„Sprawcami najechania na pieszego są w większości prowadzący samochody osobowe (prawie 80%), ale zdarzają się też wypadki spowodowane przez rowerzystów (150 przypadków) czy kierujących hulajnogą elektryczną (60 zdarzeń)*. Wraz ze wzrostem popularności tych środków transportu może wzrastać liczba sytuacji niebezpiecznych z ich udziałem. Jeśli ktoś kieruje pojazdem, to ponosi też odpowiedzialność. Bez względu na to, jaki to pojazd. Nie można o tym zapominać. W 2022 roku dwie osoby zginęły w wypadku z winy kierującego rowerem” – dodaje pieszy.

Liczba wypadków rośnie, więc kierowcy nie mają powodów do optymizmu

W Polsce najczęściej ofiarami tego typu wypadków są osoby powyżej 60. roku życia. Jeśli chodzi o całościowe dane pobrane z Unii Europejskiej, to tutaj ten problem głównie dotyczy grupy 65+. Warto zatem zwrócić szczególną uwagę na pasach i ustępować pierwszeństwo pieszym, bo jest to nasz obowiązek, a jak widać, niektórzy nic sobie z tego nie robią.

 

Przeczytaj również