Od czego zależy wysokość ceny paliw na stacjach? Ekspert nie pozostawia wątpliwości

Od czego zależy wysokość ceny paliw na stacjach? Ekspert nie pozostawia wątpliwości

benzyna diesel ceny paliw paliwo samochód

Podaj dalej

Od dłuższego czasu w naszym kraju musimy zmagać się z coraz wyższymi cenami paliwa oraz nieustannie szalejącą inflacją. Od czego zależy jednak wysokość inflacji oraz tempo wzrostu poszczególnych cen towarów? Odpowiedzi na to pytanie spróbuje udzielić nam ekonomista z SGH dr Artur Bartoszewicz, który podczas rozmowy z PAP wypowiedział się na temat aktualnej sytuacji finansowej w naszym kraju.

Od czego zależy wzrost cen paliw na stacjach oraz szalejąca inflacja?

kierowca żąda odszkodowania od Mercedesa
fot. pixabay

W czerwcu 2022 roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych w naszym kraju wzrosły do 15,6 proc. Warto jednak przypomnieć, by nie porównywać wartości wskaźników inflacji w poszczególnych krajach, ponieważ w innych krajach różne surowce mają wpływ na ogólny wzrost cen.

– Mniejsze sklepy, wzmacnianie ostatnio budowaniem ich pozycji konkurencyjnej wobec większych sklepów, nie mają możliwości konkurowania cenami i ofertą z wielkimi sieciami. Duże sieci mają większą siłę przetargową, szerszą półkę z różnymi towarami i w okresie wysokiej inflacji stanowią swoisty bufor. Mogą negocjować z dostawcami i mogą uzyskać większe upusty cenowe, tym samym atrakcyjniejsze ceny i ograniczać wpływ żywności na koszyk inflacyjny. Wiele sektorów, takich jak rynek produkcji rolnej, obrotu nawozami, środkami ochrony roślin czy rynek dystrybucji żywności nadal nie są tak elastyczne i konkurencyjne jak w innych krajach europejskich, co pośrednio również wpływa na wysokie ceny żywności – uważa dr Bartoszewicz.

Ekspert nie ma wątpliwości – my także jesteśmy odpowiedzialni za inflację

kobieta plan oszustwo kradzież pieniądze samochód
fot. pixabay

Ekonomista podkreślił jednoznacznie, że jedną z przyczyn braku efektów walki z inflacją i wysokimi cenami paliw tkwi w każdym z nas. – My oczekujemy wyższych wynagrodzeń, a jednocześnie chcemy, by ceny produktów stały w miejscu. A tego nie da się zrobić. Jesteśmy społeczeństwem na dorobku, więc próby odmówienia sobie czegoś, albo odłożenia konsumpcji w czasie są niepopularne. Chcemy życie konsumować dziś, a to sprawia, że w czasach jak obecnie, inflację trudno wyhamować – tłumaczy doktor Bartoszewicz.

Jak sami zatem widzicie inflacja zależy też po części od naszych pragnień i naszego podejścia do tego tematu. Trzeba przyznać, że z niecierpliwością czekamy na lepsze czasy, w których ceny towarów, także paliwa wrócą do normy…

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News