Od 16 września nowe ceny paliw w Polsce. Tak taniej benzyny, diesla i LPG dawno nie było!

W ostatnich dniach zanotowano kolejne spadki cen paliw w hurcie na krajowym rynku. Jest to o tyle dziwne, że w światowym handlu naftowym i paliwowym można było zaobserwować spore podwyżki cen. Co przyniosą nam kolejne dni? Wiele wskazuje na to, że od 16 września będą na stacjach paliw bardzo niskie ceny benzyny, diesla i LPG. Jak to dokładnie będzie wyglądało? Tego dowiecie się z naszego artykułu, gdzie znajdziecie wszelkie informacje na ten temat.

stacje paliw stacja noc tankowanie nocą
Podaj dalej

Od 16 września ceny paliw pójdą znowu w dół. Polacy mają się z czego cieszyć, to kolejna obniżka!

ceny paliw paliwo podatek vat benzyna diesel
Pixabay

Na tle innych krajów Unii Europejskiej, Polska jak na razie wyróżnia się niskimi cenami paliw, wręcz najniższymi w UE. Benzyna Pb95 kosztuje u nas bowiem 6,39 zł za litr, co jest najtańszą stawką w całej UE. Drugim najtańszym krajem jest Bułgaria, gdzie za litr tego paliwa trzeba zapłacić w przeliczeniu na złotówki 6,66 zł. Turcja, która nie jest członkiem UE ma niższe ceny – za litr Pb95 zapłacicie tam 6,04 zł, co jest rekordem, jeśli chodzi o to paliwo.

W przypadku diesla paliwo w Polsce kosztuje 6,25 zł. W Turcji stawki za to paliwo wynoszą z kolei 6,54 zł za litr, a w UE drugim najtańszym krajem, podobnie jak w przypadku benzyny, jest Bułgaria, gdzie za litr diesla płaci się 6,67 zł. Eksperci spodziewają się kolejnych zniżek cen detalicznych paliw w naszym kraju. W prognozach analityków jasno można wyczytać, że między 18 a 24 września benzyna Pb98 będzie kosztowała około 6,77 zł za litr, natomiast Pb95 może kosztować nawet 6,11 zł za litr, co jest świetną ceną. Cena autogazu z kolei ma wynosić około 2,91 zł za litr tego paliwa, co też jest przystępną stawką.

Jak wygląda aktualna sytuacja na rynku naftowym? Przełomowe informacje

stacje paliw stacja noc tankowanie nocą
fot. freepik / freepik.com

A jak wygląda sytuacja na rynku naftowym? „Mijający tydzień przyniósł kontynuację wzrostów na rynku naftowym. Notowania surowca na giełdzie w Londynie na dobre zagościły ponad poziomem 90 dolarów i w kolejnych dniach poprawiały tegoroczne rekordy cenowe. Najwięcej za baryłkę ropy Brent płacono w piątkowy poranek, kiedy jej cena znalazła się powyżej pułapu 94,50 USD. Decydujący wpływ na wydarzenia na rynku naftowym mają w ostatnich dniach decyzje Arabii Saudyjskiej i Rosji w sprawie przedłużenia do końca roku okresu obowiązywania dodatkowych cięć wydobycia i eksportu. Do tego tragiczne w skutkach pogodowe załamanie w Libii doprowadziło do zamknięcia czterech terminali eksportowych w tym kraju, co pogłębia problemy po stronie podaży ropy. Perspektywa ograniczonych dostaw, w sytuacji solidnego popytu na paliwa, daje mocne fundamenty pod wzrost cen ropy. Inwestorzy liczą też na to, że cykl podwyżek stóp procentowych w Stanach i Europie jest już zakończony, co ogranicza ryzyka dla światowej gospodarki” – informują analitycy e-petrol.pl, cytowani przez MotoFakty.

Przeczytaj również