Od 1 września wejdą w życie nowe przepisy dla kierowców Unii Europejskiej. Zmiany są bardzo poważne

Już niedługo w życie wejdą nowe przepisy dla kierowców z Unii Europejskiej. Kierowców czekają spore zmiany, które wiązą się z grzywnami i karami. Wejdą także nowe przepisy dotyczące wszystkich praw jazdy. Co dokładnie się zmieni? Tego dowiecie się z naszego artykułu, gdzie znajdziecie wszelkie informacje na ten temat.

unia europejska zakaz samochód samochody
Podaj dalej

W 2023 roku wejdą w życie nowe przepisy dla kierowców. Czeka was prawdziwa rewolucja

nowe przepisy dla kierowców
Freepik

Już niedługo ma dojść do zmian w sprawie praw jazdy, które dotyczą głównie zwiększenia dopuszczalnej masy całkowitej, którą można przewozić, a także cyfryzacji dokumentów. Ma zostać także przyznana większa swoboda w zakresie zwykłego prawa jazdy kategorii B. Do tej pory kierowcy, którzy uzyskali prawo jazdy po 1 stycznia 1999 roku mogli prowadzić auta o maksymalnej dopuszczalnej masie 3,5 tony. Teraz ta wartość ma zostać podniesiona do 4,25 tony.

Według „ADAC” prawo jazdy B196 będzie także uznawane za granicą. Osoby, które rozszerzą swoje samochodowe prawo jazdy do tej klasy, będą prowadzić lekkie motocykle o pojemności do 125 cm3. Dodatkowo prawo jazdy w Niemczech ma stać się cyfrowe. Aplikacja ma wystarczyć do kontroli policyjnej lub wynajmu samochodowego. Póki co jednak ten projekt jest w Niemczech cały czas rozwijany. My już teraz możemy przecież pochwalić się aplikacją mObywatel.

Przegląd planowanych zmian dla prawa jazdy w 2023 r.:

płyn do spryskiwaczy mandat
Freepik
  • Prowadzenie pojazdów o masie 4,25 tony z prawem jazdy klasy B w przyszłości
  • Uznawanie B196 również za granicą
  • Cyfrowe prawo jazdy i kod QR
  • Wycofanie prawa jazdy: uznawanie w całej UE
  • Klasa samochodów ciężarowych i autobusów (C, D): Obniżenie minimalnego wieku do 18 lat

Dodatkowo w przypadku kierowców, którzy stracili prawo jazdy, sytuacja ma być bardziej jednolita w Europie. ADAC informuje że zakaz prowadzenia pojazdów nałożony we Włoszech będzie obowiązywał także w Niemczech. Dodatkowo ma zostać wprowadzony jednolity limit spożycia alkoholu i narkotyków w poszczególnych krajach.

Przeczytaj również