Obowiązkowe wyposażenie samochodu. O czym należy pamiętać? Wielu kierowców ciągle o tym zapomina, a to ważna kwestia
Obowiązkowe wyposażenie samochodu jest unormowane rozporządzeniem ministra infrastruktury z 31 grudnia 2002 roku. Każdy samochód musi być obowiązkowo wyposażony w gaśnicę oraz trójkąt ostrzegawczy ze znakiem homologacji. Kierowca musi posiadać w aucie gaśnicę umieszczoną w łatwo dostępnym miejscu. Diagnosta podczas przeglądu auta ma obowiązek sprawdzić, czy taka gaśnica znajduje się w pojeździe. W przypadku jej braku, nie jest możliwe podbicie przeglądu. Najlepszym miejscem na schowanie gaśnicy wydaje się być schowek przed pasażerem. Gaśnica powinna zawierać 1 kg środku gaśniczego, a okres legalizacji wynosi od 1 do 2 lat.
Jeżeli podczas kontroli drogowej funkcjonariusze policji będą chcieli skontrolować, czy w danym samochodzie faktycznie jest obecna gaśnica, policjant może wystawić mandat w wysokości od 20 do 500 złotych. W przypadku braku trójkąta ostrzegawczego podczas rutynowej kontroli funkcjonariuszy, mandat wynosi od 20 do 500 złotych. Niewystawienie go w przypadku awarii to kolejna kara – tym razem mowa tutaj o 150 złotych. W jaki sposób używać dokładnie trójkąta ostrzegawczego? Przepisy określa w tej sprawie prawo o ruchu drogowym:
- na autostradzie lub drodze ekspresowej – w każdym przypadku;
- na pozostałych drogach twardych;
- poza obszarem zabudowanym – jeśli postój samochodu odbywa się na jezdni w miejscu, w którym jest to zabronione, a na poboczu, jeżeli pojazd nie jest widoczny z dostatecznej odległości
- na obszarze zabudowanym – jeśli pojazd znajduje się w miejscu, w którym zatrzymanie jest zabronione
Czy apteczka jest obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu? Kierowcy ciągle tego nie wiedzą, a sprawa jest oczywista
Wielu kierowców zastanawia się, czy apteczka jest obowiązkowym wyposażeniem każdego pojazdu. Okazuje się, że nie, jednak warto ją posiadać, bowiem w sytuacjach kryzysowych może okazać się nieoceniona. Podobnie sytuacja wygląda chociażby z linką holowniczą, kamizelką odblaskową czy kołem zapasowym. Wszystkie te rzeczy niby w świetle prawa nie są obowiązkowe, ale ich posiadanie jest bardzo ważne i należy pamiętać o tym, aby dla własnego bezpieczeństwa mieć przy sobie tego typu urządzenia. Wiedzieliście te wszystkie rzeczy? Czy jednak nasz artykuł okazał się dla was pomocny i jego wymiar edukacyjny – nieoceniony? Dajcie znać w komentarzach, bo jednak szkoda, abyście mieli zostać ukarani mandatem za podstawową wiedzę na temat obowiązkowego wyposażenia samochodu. Ten diabeł wcale nie jest taki straszny, prawda?