Obowiązkowe odblaski. Wielu z nas o tym zapomina, a grozi za to duży mandat

Odblaski mają duży wpływ na nasze bezpieczeństwo, zwłaszcza w okresie jesiennym i zimowym. Wszystko z powodu wcześniejszego zapadania zmroku i ciemnych poranków, które nie mają pozytywnego wpływu na nasze bezpieczeństwo. W jakich sytuacjach odblaski są obowiązkowe i co grozi za ich brak? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszym artykule, gdzie głębiej zajmiemy się tym problemem.

kary mandatu kamizelka
Podaj dalej

Obowiązkowe odblaski – kiedy należy mieć na sobie elementy odblaskowe?

Artykuł 11 ustawy prawa o ruchu drogowym jasno mówi, że piesi po zmierzchu powinni poruszać się po drodze z założonymi elementami odblaskowymi, widocznymi dla innych uczestników ruchu. Odblaski powinni nosić piesi, rowerzyści, ale także osoby prowadzące skuter czy motocykl. Przepisy nie nakazują noszenia odblasków w mieście, jednak jak sami zapewne się domyślacie, warto się w nie wyposażyć, by zwiększyć swoje bezpieczeństwo, bo warunki na drogach często są różne i niezbyt sprzyjające.

Jeśli chodzi o mandat ws. niestosowania się do obowiązku noszenia elementów odblaskowych w widoczny sposób dla innych uczestników ruchu drogowego przy poruszaniu się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, grozi mandat karny w wysokości 100 złotych. Elementy odblaskowe to nic innego, jak chociażby samozaciskowe opaski, kamizelki lub inne drobne elementy, które mogą nas jakoś wyróżnić na drodze po zmierzchu. Każdy może wybrać sobie dowolny element, zgodny ze swoimi preferencjami, byle zagwarantował on odpowiednie bezpieczeństwo i widoczność w ciemności.

Odblaski mogą uratować nasze życie. A na pewno poprawiają bezpieczeństwo w słabych warunkach atmosferycznych

kary mandatu kamizelka
Freepik

Pieszy ubrany w ciemny strój bez odblasków jest widziany przez kierującego z odległości około 40 metrów. W przypadku posiadania elementów odblaskowych, odległość zwiększa się nawet do 150 metrów. Nie trzeba chyba nikomu specjalnie tłumaczyć, jak kolosalna jest to różnica. Warto zatem pamiętać o tym, by nie narażać się na niebezpieczeństwo i żyć w zgodzie z przepisami.

Przeczytaj również