Obowiązkowe OC na hulajnogi elektryczne. Projekt wejdzie w życie jeszcze w tym roku?

Hulajnogi elektryczne to temat niezwykle popularny w ostatnim czasie. Nic dziwnego, na ulicach obserwujemy coraz więcej tego typu pojazdów, więc dobrze, że wprowadzane są w ich kontekście regulacje. Teraz możliwe, że zostanie wprowadzone w życie obowiązkowe OC, jakie trzeba będzie posiadać na tego typu hulajnogi. Parlament Europejski chce tym samym zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. Jak to dokładnie miałoby wszystko wyglądać? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie w naszym artykule, w którym zajmujemy się tym tematem.

nowe przepisy hulajnoga elektryczna
Podaj dalej

Hulajnogi elektryczne przejdą rewolucję? Szykują się duże zmiany dla kierowców jednośladów

zakaz hulajnóg kierownica elektrycznej hulajnogi
fot. freepik.com

Już 23 grudnia 2023 roku w życie wejdzie nowa dyrektywa Parlamentu Europejskiego ws. ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody powstałe w w związku z ruchem pojazdów mechanicznych i egzekwowania obowiązku ubezpieczania od takiej odpowiedzialności. Teraz zagraniczne media uważają, że jedną ze zmian ma być wprowadzenie obligatoryjnego ubezpieczenia OC dla wszystkich posiadaczy e-hulajnóg. Jest to dosyć rewolucyjny pomysł, zwłaszcza, gdyby dotarł do Polski, bowiem w naszym kraju dopiero od 2021 roku hulajnogi w świetle prawa uznawane są za pełnoprawne pojazdy.

W niektórych krajach sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej. W Norwegii, Niemczech, Francji, Holandii oraz Wielkiej Brytanii wykupienie polisy OC przez właścicielu hulajnóg elektrycznych już teraz jest obligatoryjne. A kolejne kraje tylko o tym myślą – np. Hiszpania czy też Litwa. W związku z tym ubezpieczenie OC na hulajnogi może szybko przyjąć się także w pozostałych krajach. „Chociaż hulajnoga elektryczna wpisuje się w definicję pojazdu, to w definicję pojazdu silnikowego już nie, a to tego typu pojazdów dotyczy dyrektywa. Jej implementacja pod koniec tego roku nie wiąże się więc z obowiązkiem wykupienia OC dla właścicieli e-hulajnóg. Nie znaczy to jednak, że w najbliższej przyszłości Polska nie będzie planowała wprowadzić podobnych zmian w prawie na własną rękę” – podkreśla General Manager CEE startupu Cachet, zajmującego się ubezpieczeniem e-hulajnóg, Danuta Żukowska, cytowana przez serwis MotoFakty.

Hulajnogi coraz mocniej opanowują polski rynek. Obowiązkowe ubezpieczenie jest konieczne?

Liczba elektrycznych hulajnóg, które poruszają się po polskich ulicach cały czas rośnie. W czerwcu tego roku było ich 104 tys., a mówimy tutaj tylko o hulajnogach, które można wypożyczać poprzez aplikacje Bolt czy Tier. Rok temu liczba ta wynosiła 70 tysięcy, w związku z czym z roku na rok te statystyki idą cały czas do góry. Eksperci uważają, że obligatoryjne ubezpieczenie OC na hulajnogi elektryczne może przynieść wiele korzyści użytkownikom tego typu pojazdów. „Ograniczeni prawem operatorzy pojazdów stają się automatycznie bardziej skłonni do inwestowania w rozwój mikromobilności, gdyż są świadomi, że obejmuje ich ochrona ubezpieczeniowa” – podkreśla Danuta Żukowska.

Aktualnie w naszym kraju istnieje możliwość wykupienia OC na hulajnogę elektryczną, jednak można to zrobić tylko dobrowolnie. Właściciele tego typu pojazdów mogą wykupić ubezpieczenia OC, AC i od następstw nieszczęśliwych wypadków. Jeśli jednak przepisy ulegną zmianie, kierowców hulajnóg czeka prawdziwa rewolucja. O wszystkich możliwych zmianach i postępach, jeśli chodzi o zmianę przepisów, będziemy was na bieżąco informować za pośrednictwem naszego serwisu.

Przeczytaj również