Nowe przeglądy techniczne samochodów już w Sejmie! Kierowców czekają ogromne zmiany!

Już 6 września w Sejmie podczas specjalnego posiedzenia trwała dyskusja na temat wprowadzenia zmian w sposobie przeprowadzania badań technicznych. Jak doskonale pamiętacie, diagności od dłuższego czasu apelowali o podwyższenie stawek za badania, a także o wprowadzenie kilku zmian w obowiązujących aktualnie ustaleniach. Kiedy zostaną wprowadzone nowe przepisy? Tego dowiecie się z naszego artykułu.

mandat przegląd samochód
Podaj dalej

Nowe przeglądy techniczne samochodów już w Sejmie. Szykują się duże zmiany

fałszywy przegląd techniczny widmo kara grzywna
fot. pixabay

Głównym założeniem projektu przygotowywanego przez Sejm jest m.in. fakt wprowadzenia obowiązku fotografowania pojazdów w czasie przeprowadzania badań technicznych. Oprócz tego dyskusje są prowadzone na temat wprowadzenia kary w postaci podwójnej wysokości opłaty za przegląd dla kierowców, którzy spóźnią się z wykonaniem badania dłużej niż o 30 dni.

Ponadto, ma zostać wprowadzona możliwość odwołania się od wyniku kontroli do Transportowego Dozoru Technicznego, a ta sama instytucja ma także przejąć nadzór nad stacjami kontroli pojazdów. Dodatkowo, opłatę za przeprowadzenie badania technicznego po wyznaczonej dacie ma się odbierać inaczej niż dotychczas.

Nowe prawo zacznie obowiązywać od nowego roku?

przegląd techniczny diagnosta
fot. pixabay

Nowe prawo dotyczące przeglądów technicznych ma obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku. Warto jednak podkreślić, że na ten moment nie jest to nic pewnego – najpierw trzeba ten projekt pozytywnie przegłosować, o co na razie jest trudno. Warto też podkreślić, że póki co nie uzgodniono z diagnostami nowej stawki za przeprowadzanie badań. Wydaje się więc, że na wprowadzenie zmian jeszcze trochę poczekamy – zbyt wiele szczegółów zostało bowiem do doprecyzowania.

Przeczytaj również