Nowa etykieta na oponach - co to oznacza dla kierowców? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości!

Nowa etykieta na oponach - co to oznacza dla kierowców? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości!

opony letnie zimowe

Podaj dalej

W maju bieżącego roku postanowiono wprowadzić na rynek nowy przepis. Na jego mocy wszystkie opony, które zostaną wprowadzone po wyżej wspomnianym terminie muszą mieć nowe etykiety. Wielu kierowców zastanawia się, co to dla nich oznacza, mimo że od ogłoszenia tej decyzji minął już jakiś czas. Postanowiliśmy rozwiać wszystkie wasze wątpliwości i nieco wyjaśnić wam ten nurtujący temat.

Nowe etykiety na oponach – o czym trzeba pamiętać?

opony

Wielu z was zastanawia się, jaki wpływ nowe etykiety mają na stare opony. Czy musicie je zmienić lub dostosować je do określonych 1 maja norm. Nie. Nowy przepis dotyczy tylko i wyłącznie opon, które zostaną wyprodukowane po 1 maja. Jeśli masz opony, które powstały wcześniej, nie musicie w ogóle tym tematem się martwić. Po co nowe etykiety zostały wprowadzone? Po to, aby zwiększyć nasze bezpieczeństwo. Nowe symbole mają ułatwić kierowcom łatwiejsze znalezienie i zakup odpowiedniej dla siebie opony. Nowa etykieta ma także mniejszy wpływ na środowisko i pozwala zmniejszyć emisję dwutlenku węgla.

Co oznaczają nowe symbole, jeśli chodzi o przyczepność na śniegu lub śliskich nawierzchniach? Przede wszystkim informuję one o dopuszczalnym użyciu danej opony w określonych warunkach. Pozwala nam łatwiej dobrać dany komplet do warunków panujących na drodze. Przepisami o nowych etykietach objęte są kategorie samochodów osobowych, z napędem 4X4, SUV-ów, ciężarówek oraz autobusów. Etykieta może być zarówno w formie wydruku, naklejki, jak i w formacie elektronicznym. Wszystko zależy rzecz jasna od konkretnego producenta. Jest to kwestia indywidualna. Warto również odnotować, że wszystkie parametry umieszczone na etykietach są uprzednio weryfikowane pod względem rzeczywistych osiągów przez Komisję Europejską.

Wszystko jest przedstawione w sposób jasny i klarowny

opony letnie zimowe
fot. freepik.com

Warto także zaznaczyć, iż nowe etykiety na oponach pokazują wybrane parametry z zakresu drogi hamowania, komfortu oraz efektywności energetycznej. Resztę specyfikacji trzeba sobie sprawdzić indywidualnie i dopasować do własnych potrzeb. Przed zakupem opon w salonach samochodowych każdy z was otrzyma etykietę odnośnie sprzedawanych opon wraz z pojazdem, a także będziecie mieli dostęp do karty informacyjnej produktu. Wszystko będzie przedstawione w sposób jasny, przejrzysty i klarowny.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News