Nie możesz zapłacić za paliwo? Nie masz przy sobie pieniędzy? Zobacz co zrobić w takiej sytuacji!

Dla wielu sytuacja, w której jesteśmy na stacji benzynowej i nie mamy jak zapłacić za paliwo wydaje się być bardzo abstrakcyjna. Takie rzeczy jednak niestety się dzieją. Czasami z powodu roztargnienia, czasami z innych, równie kuriozalnych sytuacji. Co zrobić w sytuacji, gdy nie mamy jak zapłacić za paliwo, a kasjer nie pozwala nam pojechać do bankomatu?

diesel paliwo stacja
Podaj dalej

Jak zapłacić za paliwo bez pieniędzy?

Kiedyś Autokult przeprowadził eksperyment i jego wyniki były bardzo interesujące. Na jednej stacji sprzedawca totalnie nie pozwolił na jej opuszczenie bez uiszczenia opłaty. Na drugiej z kolei sprzedawca był bardziej łaskawy i wydaje się, że takie podejście jest jak najbardziej w porządku. Pozwolił na opuszczenie stacji, jedynie oświadczył, że w przypadku braku zapłaty w ten sam dzień, zgłosi sprawę na policję.

W takich sytuacjach, gdy nie mamy pieniędzy najlepiej nie panikować. Wystarczy wytłumaczyć kasjerowi lub właścicielowi stacji, że niedługo wrócimy z pieniędzmi, które weźmiemy z domu lub bankomatu. Najlepiej podać swoje dane, adres zamieszkania i numer rejestracyjny, co pozwoli na potwierdzenie naszej tożsamości. Taka sytuacja jak sami widzicie nie jest więc wcale łatwa i kosztuje nas zazwyczaj sporo nerwów i niepotrzebnych, negatywnych emocji.

Przede wszystkim zachowajcie spokój

diesel-benzyna-paliwo

–  Zasady postępowania w takich sytuacjach nie określają żadne przepisy obowiązujących ustaw. W przypadku braku możliwości dokonania zapłaty za zakup paliwa na stacji benzynowej kartą płatniczą (zarówno z braku możliwości połączenia z terminalem jak również w przypadku braku środków na koncie), zgodnie z ustawą o usługach płatniczych, odpowiedzialność spoczywa na konsumentach, a nie sprzedawcy – skomentował tą sytuację radca prawny, Weronika Nowak, cytowana przez Autokult.

W napiętej sytuacji warto poprosić o dostęp do komputera, aby móc wykonać przelew za zakupione paliwo albo po prostu zgodzić się na wezwanie policji, która powinna załatwić sprawę „od ręki”. Na pewno nikt was nie może „uwięzić” na stacji albo zmusić do czegoś niezgodnego z prawem.

Przeczytaj również