Nie masz ważnego przeglądu technicznego? Mogą cię czekać spore konsekwencje
Z badań przeprowadzonych przez CEPiK jeszcze w 2021 roku wychodzi, że niemal 98 procent samochodów zostało dopuszczonych do ruchu po wykonaniu przeglądu technicznego. Z danych serwisu mubi.pl średni wiek zarejestrowanych aut w lipcu 2023 roku wynosiła od 14 do 16 lat. Najmłodsze z nich jeździły po Warszawie, krakowie czy Wrocławiu, a najstarsze były widywane na drogach w Opolu. W Niemczech liczby wyglądają zupełnie inaczej – tam 20 procent aut nie przechodzi przeglądu technicznego, mimo że samochody są średnio o 4,5 roku młodsze niż w naszym kraju. Z czego to wynika?
„Podczas prowadzenia auta, każdy kierowca odpowiada nie tylko za swoje bezpieczeństwo, lecz także innych uczestników ruchu drogowego. Badanie techniczne jest w Polsce obowiązkowe, a stosunkowo duży odsetek samochodów te testy przechodzi, co wzbudza sceptycyzm opinii publicznej w związku z ryzykiem ich niesprawności. Na początku roku w życie miała wejść ustawa o zaostrzeniu prawa drogowego, w tym również badań sprawdzających stan pojazdu. Niestety, władze wycofały się z tej decyzji i nie wiadomo, czy ta kwestia kiedykolwiek zostanie ponownie poruszona” – tłumaczy ekspert autobaza.pl, Piotr Korab, cytowany przez serwis MotoFakty.
W przypadku, kiedy kierowcy zaniedbają wykonanie przeglądu technicznego w określonym terminie, muszą liczyć się z konsekwencjami. Jazda bez ważnego badania podczas kontroli może skutkować mandatem w wysokości od 1500 do 5000 złotych oraz zatryzmaniem dowodu rejestracyjnego. Warto o tym pamiętać, o co apelują eksperci.
„Datę ważności badania technicznego znajdziemy w dowodzie rejestracyjnym. Często też wysyłane są dodatkowe powiadomienia w postaci listów o zbliżającym się upływie tego terminu, więc trudno o nim zapomnieć. Należy jednak pamiętać, że aktualny przegląd to nie tylko obowiązek, którego niewypełnienie może skutkować karą finansową, ale jego brak może mieć o wiele poważniejsze konsekwencje. Choć niewiele mówi się o wypadkach spowodowanych złym stanem technicznym pojazdu, a dane na ten temat często nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości, to możemy zapłacić najwyższą cenę za nasze niedbalstwo – pozbawić kogoś życia lub spowodować poważny uszczerbek na zdrowiu” – dodaje ekspert Piotr Korab.
Przegląd techniczny i jego przebieg jest zupełnie inny w różnych krajach. Warto o tym pamiętać
Przegląd techniczny i przebieg badania różni się w zależności od konkretnego kraju. W niektórych państwach bowiem przegląd wykonuje się co 2 lata, a nie co rok – na przykład w Niemczech. Jak sami zatem widzicie, ile krajów, tyle sposób na przeprowadzanie przeglądu.
„Jak widać, przegląd techniczny i jego przebieg różni się w zależności od kraju. Polska jest zatem na środkowej pozycji, ponieważ procedury są nieco mniej restrykcyjne, ale dzięki nim kierowcy wiedzą, na co mają zwrócić uwagę i co muszą kontrolować, by zachować normy bezpieczeństwa i nie sprawiać zagrożenia na drodze. Warto wspomnieć także o tym, że wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej, do której należy także Polska, są zobowiązane do takich praktyk” – podkreśla Piotr Korab.