Masz takie kolorowe kropki na oponach? Zobacz co one oznaczają i po co się je stosuje!

Masz takie kolorowe kropki na oponach? Zobacz co one oznaczają i po co się je stosuje!

Fot. Adobe Stock

Podaj dalej

Nowe opony samochodowe mają zazwyczaj na swojej zewnętrznej stronie kolorowe kropki lub paski. Wielu kierowców zastanawia się, co one takiego symbolizują i co oznaczają. Warto wiedzieć, po co się tak oznacza opony i po co taki zabieg jest stosowany. Wszystkiego dowiesz się oczywiście z naszego artykułu.

Masz takie kolorowe kropki na oponach? Dowiedz się, co one oznaczają!

Fot. pixabay.com

W miejscu, gdzie wychylenie zmiennej siły promieniowej danej opony samochodowej jest maksymalne lub minimalne, producenci od jakiegoś czasu umieszczają kolorowe kropki lub paski. Jest to bardzo ważne dla wulkanizatorów, którzy dzięki temu wiedzą, w jaki sposób umieścić oponę na feldze względem danego wentyla. Kolorowa kropka oprócz tego jest także rodzajem atestu koncernu oponiarskiego. Daje ona także zielone światło na podróż do centrów dystrybucyjnych. Jak widać, jest to zatem bardzo ważne i praktyczne rozwiązanie.

Na oponach najczęściej znajdują się znaki graficzne w kolorach żółtym, czerwonym, białym lub zielonym. Dany kolor nie ma jakiegoś standardowego oznaczenia. Wszystko zależy od konkretnego producenta i jego upodobań. Poszczególne kolory nie mają zatem zazwyczaj większej wartości dla nas, kierowców. To jedynie wewnętrzny kolor, jaki funkcjonuje w fabryce. Pamiętajcie, że kwestia kropek i pasków na oponach nie jest w żaden sposób uregulowana przez przepisy.

Brak kolorowych kropek na oponach samochodowych o niczym nie świadczy. Nie martwcie się!

opony

Jeśli na swojej oponie samochodowej nie widzisz żadnych kropek, nie musisz się martwić. Nie dyskwalifikuje to rzecz jasna twojej opony. Dla nas, kierowców nie mają one większego znaczenia. Są one ważne tylko i wyłącznie dla wulkanizatorów, którzy dzięki nim znają dokładnie ich funkcje. Nie musicie więc się przejmować, jeśli zobaczycie, że wasze opony nie mają żadnych dodatkowych oznaczeń.

Przeczytaj również